10 ARALIK 2020 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

TV8’deki ‘Doya Doya Moda’da jüri olan modacı Gülşah Saraçoğlu, eski sevgilisi Gökhan Göz’ün Instagram’daki canlı yayınını bastı! Saraçoğlu’nun Göz’e yazdığı küfürler sosyal medyada gündem oldu.
Yorumların ezici çoğunluğu Saraçoğlu aleyhineydi, az da olsa modacıya destek verenlerin yanı sıra TV8’in patronu Acun Ilıcalıya çağrı yapanlar da vardı. Onlar Ilıcalı’nın, tıpkı 18 yaşındayken attığı küfürlü tweet’ler yüzünden Uğur Yılmaz Denizi ‘MasterChef’ten diskalifiye etmesi gibi Saraçoğlu’nu da programdan göndermesini istedi.
Acun Ilıcalı bu konuda ne yapar bilemem, ama ikisi arasında kategorik fark olduğunu belirtmeliyim.
Deniz’in tweet’leri arasında şahıslara yönelik sinkaflı ifadelerin dışında ırkçılık ve toplumun belli bir kesimine küfür vardı.
Saraçoğlu’nun küfür ve hakaretleri kitlesel değil; bireysel. Ancak burada gözlerden kaçan önemli bir detay var ki o da şu:
Saraçoğlu, Göz’e olan öfkesini dile getirirken sadece ona küfür ve hakaret etmedi, eski sevgilisinin annesine de etti! O annenin doğurduğu insan düne kadar ‘canım’, ‘cicim’, ‘aşkım’dı. Aynı kişi bugün yanlış yapınca faturayı annesine kesip, onu bilmem ne ilan etmek niye?
Yakışıyor mu bir kadına eski sevgilisine, annesinin üzerinden küfür ve hakaret etmek?

Özür diledi, ama…

Gülşah Saraçoğlu, sabah uyanınca ve hakkında yazılanları okuyunca gece yaptığı hatayı anlayıp, sosyal medyasından özür diledi:
“Bu açıklamayı yapmanın üzüntüsü içindeyim. Maalesef ki sizlerle paylaşamayacağım özel bir durum oluştu. Kadına şiddetin başka bir türünü yaşamış bulunmaktayım psikolojik olarak. Sıkıntı şu ki ağır tahrik sonucu hem bana yakışmayan hem de sevenlerimi üzen bir durum içerisinde buldum kendimi. Bu krizi yönetemedim. Öfke kontrolünü sağlayamadım. Üzgünüm, pişmanım ve tüm sevenlerimden özür diliyorum.”
Özür dilemek bir erdemdir.
Saraçoğlu’nun, ‘öfkeme yenik düştüm’, ‘kadına psikolojik şiddet’ gibi gerekçelere sığınıp dilediği özürde Göz’ün annesi var mı?
Yok…
Kızdığı kişiye “… çocuğu” diyerek aslında ondan çok annesine hakaret ettiğinin farkında değil herhalde.

Kendine yapılınca

Bu zihniyetteki biri -isterse dünyanın en iyi terzisi, modacısı olsun- ekranlarda olmamalı. Küfürbaz olmayan modacı mı yok 85 milyonluk Türkiye’de? Saraçoğlu, Bülent Ersoy kendisine “Mahalle arası terzisi” dediği için onu mahkemeye vermiş, Diva’yla barışınca da davadan vazgeçmişti. Kendisine istemediği bir laf edilince soluğu mahkemede alan Saraçoğlu, şimdi kızdığında ağzını bozan küfürbaz biri olarak karşımızda…Eski sevgilisi Saraçoğlu’na dava açar ya da açmaz, onun ilgilendirir, konunun kamuyu ilgilendiren yanıysa şu: Saraçoğlu, o sinkaflı söz yüzünden Göz’ün annesinden sosyal medya aracılığıyla açıkça özür dilemeli bunu yapmayacaksa ‘Doya Doya Moda’ya hatta ekranlara veda etmeli.

HANDE SÜMERTAŞ’A YAPILAN BÜYÜK AYIP

Hande Sümertaş, 40’lı yaşlarda biraz etine dolgun bir hanımefendi. Yıllar önce çok enteresan bir Paris gecesinde senin yaşadıklarını anlattım(…) Eğer bir daha saçının başının oynadığını hissedersem, beni üzmüş olursun, ben de seni üzerim.”
Beyaz TV’de sarf ettiği bu sözler yüzünden Ahmet Çakar’ı kınayan Digiturk, BeinSport’un Medya Hakları Direktörü Hande Sümertaş’a sahip çıktı. Digiturk’ün açıklamasında, “Bu kabul edilemez davranışlara göz yuman herkes suç ortağıdır” denildi.
Aynen katılıyorum.
Sırf eskiden Fatih Terim’in ekibindeydi diye Hande Sümertaş’a yapılan bu ayıba sessiz kalanların, yarın ‘kadın hakları’ndan bahsetmeye hakkı olamaz.

GÜLŞAH SARAÇOĞLU ŞİMDİ NE YAPMALI

GÜNÜN SÖZÜ

“Kadının küçük kusurlarını bağışlamayan erkek, onun büyük erdemleriyle asla tanışamayacaktır.” (Halil Cibran)