11 KASIM 2018 PAZAR  –  MİLLİYET VATAN  –  ALİCE

Spiker Ferda Yıldırım, uğruna Beyaz TV ana haber spikerliğini bıraktığı aşkıyla 17 Kasım’da evlenecek. Yıldırım, sekiz yıl ana haber bültenini sunduğu Beyaz TV’den önce Kanal D’de çalıştığı dönemden tanıdığım bir televizyoncu.
Sunucunun nikah masasına oturacağı Mehmet Yılmazoğlu da bildiğim biri. Geçtiğimiz yıl Erbil’de ikinci Mado’yu açan Rojin sayesinde tanıdım, Mado’nun Genel Koordinatörü Yılmazoğlu’nu…  Sosyal medyadan Maraş’ta olduğumu gören iş insanı, şehirde bir isteğim olup olmadığına dair sorduğu mesajı şöyle tamamladı:

“Meslektaşınız Ferda Yıldırım’la 17 Kasım’da Kalamış Wyndham Otel’de evleniyoruz, İstanbul’daysan bekleriz.”  Şimdiden mutluluklar diliyorum, gelin ve damat adayına… 

ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ EXPO 2023’Ü NASIL ALDI?

EXPO 2023, Kahramanmaraş’ta yapılacak. Ancak EXPO’yu alan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi değil, şehrin merkez ilçelerinden Onikişubat…

2014 yılında kurulan 415 bin nüfuslu bir ilçenin EXPO’ya ev sahipliği yapacak olması önemli… Dünyayı bilemem, ama Türkiye’de ilk bu. Üstelik, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH), 18 Eylül’de İtalya Padova’daki 70’inci Genel Kurulu’nda oy birliğiyle onayladı Onikişubat Belediyesi’nin başvurusunu. Peki nasıl oldu bu? Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in bu soruya verdiği yanıt şu oldu:

Ceyhan Nehri kenarındaki Hasancıklı Mahallesi’nde 747 bin m2’lik alanı park ve rekreasyon  yapmak istedik. Bu amaçla Vedat Dalokay’ın kızı Beledemir Dalokay’a proje yaptırdık ve ardından imalata başladık. 300 milyon TL’lik yatırımın 200 milyonunu özel sektör, 100 milyonunu biz üstlendik. Bilahare EXPO’ya müracaat ettik. AIPH delegasyonu gelip, incelemeler yaptı ve ana teması ‘Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık’ olan EXPO 2023’ü bize verdi. EXPO için de 100 milyon TL civarında bir yatırımımız olacak. İmalatın üçte birini bitirdik. Dünyada bir ilk olacak kelebek ve uğur böceği müzesi, su oyunlarının yapılacağı 69 bin m2’lik havuz, lunapark, nikah salonu, 284 hobi evi, konser alanı, aquapark, tenis kortu, restoran ve kafelerin bulunacağı EXPO’muza 40’dan fazla ülke katılacak. 2 milyon ziyaretçi beklediğimiz alan, EXPO’dan sonra da cazibe merkezi olacak.” 

İTFAİYEDE DEFİLEYLE DALGA GEÇEN GENÇLER

Kahramanmaraş’ta geçirdiğim iki günde itfaiye hangarında yapılan defile vardı insanların gündeminde. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cahit Küçükönder görevden alındı, ama olay kapanmadı.  Genç yaşta hacı olan dini bütün Küçükönder’in itfaiyede defileyi yukarıdan bir emir almadan izin vermeyeceği görüşündeki Maraşlılar, mankenlerin parasını, uçak biletleri ve konaklamalarını kimin karşıladığının yanıtlarını ararken bakın neler oldu?

Bertiz’in gençleri, kırsal bir alanda yöresel müzik eşliğinde defile yapıp, görüntülerini  YouTube’a yükledi.  İşin perde arkası aydınlanmadı ama itfaiyede defile şimdiden Maraşlılar’ın eğlencesi oldu.

GÜNÜN SÖZÜ

“Denizi seviyorsan dalgaları da seveceksin. Korkarak yaşarsan yalnızca hayatı seyredersin.” (Nietzsche