22 Haziran 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Ekranların fenomen yarışması ‘Survivor’da yıllardır yarışmacıların kaderini seyircilerden gelen SMS oyları belirliyordu. Bu durum Nagihan Karadere ve Adem Kılıççı gibi parkurlarda fırtına gibi esen yarışmacıların aleyhine oluyor, Nisa Bölükbaşı ile Cemal Can Canseven gibi tribünlere, yani SMS atacak seyircilere oynayanların işine yarıyordu.

Acun Ilıcalı, bu sezon ‘Survivor’ın finalinde bir sonraki yarışma için aldıkları radikal kararı açıkladı.

‘Survivor’ yarışmacılarının kaderini artık seyircilerden gelen SMS’ler belirlemeyecek.

2024’ün ocak sonu ya da şubat başında başlayacak yarışmanın adı ‘Survivor All Star’ olacak ve iki takım da şimdiye kadar ‘Survivor’da iz bırakanlardan oluşacak.

Yarışmacılar, yıllarca olduğu gibi seyirciye oynayıp, parkurlarda başaramadığını SMS’le elde edip, adada kalamayacak.

SMS’siz ‘Survivor’, kameralara oynayanlar arasındaki ayak oyunlarının ve rol yapanların azalması, parkur performanslarının artması demek.

Yarışmada yine eleme olacak.

Bu sefer SMS oylamasına çıkıp, az oy alan değil, düelloya çıkan iki yarışmacıdan kötü performans sergileyen veda edecek.

‘Survivor’ı SMS odaklı olmaktan çıkıp, performans ve akıl oyunlarına dayalı bir yarışma yapmak, kendine güvenenler için yerinde ve adil bir karar.

Amma velakin, bu sezon reyting kaybına uğrayan ‘Survivor’dan kemik izleyiciyle yarışma ve yarışmacılar arasında interaktif bağ kurmanın tek aracı olan SMS’in kalkması bu açıdan dezavantaj gibi…

‘Survivor All Star’da yarışanların fanları, oylarıyla gidişata etki edemedikleri zaman yarışmayla illiyet bağları zayıflamaz mı?

SMS’in kaldırılması sadece gelir kaybına değil, seyirci kaybına da yol açabilir.

Acun Ilıcalı ile ekibi, işin bu yanını da hesaba katmalı, ‘Survivor’ izleyicilerini ödüllendirecek -o haftaki kimin eleneceğini bilenler arasından çekilişle Dominik’e seyirci götürmek gibi- interaktif yeni bir yol ve yöntem bulmalı…

Harry ve Meghan ‘dolandırıcı’ mı?

Spotify, birkaç gün önce Prens Harry ve Meghan Markle ile olan iş birliğinin sona erdiğini duyurdu.

Çift ile Spotify arasındaki podcast iş birliğinin süre dolmadan bitirilmesinin tek nedeni var, o da beklenen ile gerçekleşen arasındaki fark.

Spotify’ın 2020’de imzalanan sözleşme uyarınca çifte ödediği para 20 milyon dolar…

Spotify podcast inovasyon ve para kazanma yöneticisi Bill Simmons’un yaptığı açıklamalardan anlıyoruz ki, ses platformu Prens Harry ve Meghan Markle’dan istediklerini alamadı ve bu işten zarar etti.

Simmons, Prens Harry ve Meghan Markle için, “Lanet dolandırıcılar… Bu onlarla başlamaması gereken bir podcast anlaşmasıydı” dedi.

Spotify yöneticisi Harry ve Meghan’a çemkireceğine, onlara bu teklifi götüren ve 20 milyon dolar ödetenlere niye ses çıkarmıyor acaba?

Podcast için 20 milyon dolar değer biçip, ödeme yapanlardan bunun hesabını sormak zor, ayrıca haber de olmaz…

Harry ve Meghan için “Dolandırıcı” demek kolay ve haber değeri de var…

‘Survivor’daki radikal değişim

Bunu yapan tu-tuk-lan-dı!

Arnavut asıllı, ABD’li söz yazarı ve müzisyen Bebe Rexha, New York’taki konserinde şarkı söylerken dinleyiciler arasından bir maganda, genç şarkıcıyı hedef alıp, cep telefonunu fırlatıyor ve onu yaralıyor.

Neden mi?

Nicolas Malvagna’nın (27) gerekçesine bakar mısınız?

“Gösterinin sonunda telefonla onu vurup, vuramayacağımı görmek istedim, çünkü komik olurdu.”

Kaşına isabet eden cep telefonu yüzünden kanlar içinde kalan şarkıcı hastaneye kaldırıldı, yarasına dikiş atıldıktan sonra, “İyiyim” diye mesaj yayınladı.

ABD’nin birçok uygulamasını eleştiren biri olarak, bu magandayı tutuklayan hakimi alkışlıyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanın kıymeti, ahlakının güzelliği kadardır.” (Hz. Ali)