24 Haziran 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimler Akademisi, 1929’dan bu yana verdiği Oscar Ödülleri’ne bazı yeni kurallar getirdi.

Her yeni şey gibi Akademi’nin aldığı bu kararlar da tartışmaları beraberinde getirdi.

Peki nedir Oscar’daki yeni kurallar?

Sinema dünyasının en prestijli ödülü olan Oscar’a ‘En İyi Film’ dalında aday gösterilecek yapımlara bundan böyle yeterli sayıda farklı etnik köken, LGBT ve engelli oyuncunun yer alması şartı getirildi.

2024’te yürürlüğe girecek bu kuralla amaçlanan, kamera önü ve kamera arkasındaki çeşitliliği teşvik etmek.

Bu koşullar baştan itibaren geçerli olsaydı ‘Baba’, ‘Gladyatör’ ve ‘Schindler’in Listesi’ gibi Oscarlı filmler, değil ödül almak, yarışmaya bile katılamayacaktı.

Akademi’nin Oscar’da yarışacak filmlere getirdiği yeni kural bununla da sınırlı değil.

Yeni düzenlemeyle, gelecek yıl vizyona girecek filmlerin, 2025’te Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Film’ kategorisinde yarışabilmesi için vizyonda kalma süresi yedi günden 14 güne çıkarıldı. Bu kapsamda, aday filmlerin ilk vizyona girişinden itibaren 45 gün içinde yedi gün ardı ardına ya da aralıklı olacak şekilde ABD’nin 10 bölgesinde vizyonda yer alması kriteri ilave edildi.

Oscar’dan tartışma yaratan yeni kurallar

‘Avcı Kraven’ filminin fragmanında Sümela

6 Ekim’de vizyona girecek ‘Kraven The Hunter’ (Avcı Kraven) filminin ilk fragmanı yayınlandı. Columbia Pictures ve Marvel’ın ortak yapımı olan ve Sony Pictures Releasing tarafından dağıtımı yapılacak ‘Kraven The Hunter’, tipik bir Amerikan süper kahramanı filmi.

J.C. Chandor’un yönettiği Aaron Taylor-Johnson, Russell Crowe ve Ariana DeBose gibi oyuncuların başrollerini paylaştığı filmin fragmanında Trabzon’daki Sümela
Manastırı var.

Geçen yıl filmin bazı çekimlerinin Trabzon’da yapıldığına dair haberler çıkmıştı, ama ‘Kraven The Hunter’ın yolunun niye Sümela Manastırı’na düştüğü bilinmiyordu.

Filmin ilk fragmanından da anlaşılmıyor bu…

Film vizyona girdiği zaman anlayacağız dünyanın en büyük avcısı olmak için ‘Örümcek Adam’ın (Spider Man) peşine düşen ‘Avcı Kraven’ ile Sümela Manastırı’nın bağlantısını…

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır.” (Yunus Emre)