26 HAZİRAN 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

10 Şubat’ta Dominik’te başlayan ‘Survivor 2018’, 29 Haziran Cuma akşamı Kuzey Kıbrıs’ta final yapacak. Yarışmanın finali için yarın sabah Ada’da olacağım.

Her izleyici gibi, benim de yanıtını merak ettiğim soru şu:

Survivor 2018’i kim kazanır?

Şimdiye kadar izlediğim ‘Survivor’ların en zorlusundan Kıbrıs’taki finale adlarını yazdıranların hepsi şampiyonluğu hak etti.

Ada’ya gelemeden yarışmadan elenen Hakan Hatipoğlu’nun yanı sıra Turabi Çamkıran ve Anıl Berk Baki, Nef Sancaktepe’den birer daire kaptı. Nagihan Karadere ile elenen Murat Ceylan ise, bir daireyi paylaştı.

Çok iyi bir sezon geçiren Adem Kılıççı, Hilmi Cem İntepe ve Damla Can, ‘Survivor 2018’den henüz bir şey kazanamadı. Günler öncesinden finali garantileyen Adem Kılıççı, şampiyonluk için en favori yarışmacı, ama ‘Survivor’ sürprizleri bol bir yarışma.

Final gecesi bakalım kimi ödüllendirecek seyirci?

NETFLIX, ÖZÜR DİLEDİ VE IRKÇI DANIŞMANI KOVDU

Dünya genelindeki abone sayısı 125 milyonu aşan küresel internet televizyon ağı Netflix, yedi yıldır şirkette çalışan basın sözcüsü Jonathan Friedland’i kovdu.

Neden mi?

Çünkü şirketin baş basın sözcüsünün bir halkla ilişkiler toplantısında ‘siyahiler’ için iki kez ırkçı söylemde bulunduğu ortaya çıktı. Tepkiler üzerine Netflixin kurucu ortağı ve CEO’su Reed Hastings, özür diledi. Okudukları senaryolarda ırkçı söylem olmaması için özen gösterdiklerini vurgulayan Hastings, bu nedenle Friedland ile yollarını ayırdıklarını açıkladı.

Netflix CEO’su keşke aynı hassasiyeti Türklere karşı da gösterseydi. Popüler dizisi ‘Designated Survivorda ABD Başkanı, Türkiye’deki darbe girişiminden sorumlu vatan hainini isteyen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı, fırçalayarak ve tehdit ederek Oval Ofis’ten gönderdi.

Wall Street Journal’de gazetecilik, Walt Disney Co.’da iletişim sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra, Netflix’e geçen Friedland’in tweet’lerine baktım,
ama özür dilediği tweet’i bulamadım.

YAZ KİTAPLARIM

Masamın üzerinde yine birikti, yazarlarının çoğunu şahsen tanıdığım kitaplar. Kim, hangi konuda, neler yazmış diye hepsine göz atıp, bu yaz mutlaka okumam gerekenleri sıraladım.

Tümay Özokur’un Oyuncu Olmak İsteyen Parmak Kaldırsın’ adlı kitabı, oyuncu olmak isteyenlere en ideal rehber olacak bir çalışma. Yıllarca dizi ve filmlere cast, oyunculara menajerlik yapan Özokur, meslek hayatı boyunca öğrendiklerini kitaba döktü. Eserin başında yazdığı şu cümle çok hoşuma gitti:

Oyuncu olmak için, önce iyi insan olmak gerekir.”

Gazeteci Kerimcan Kamal, ‘Karşı’ adlı bir kitap yazdı. Eserin, Kamal’ı tanıtan sayfasında ise şöyle bir vurgu var:

“İyi bir insandır.”

Sağlık haberleriyle tanıdığımız Esra Öz, yarattığı Dedektif Duru üzerinden ‘Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları’nı yazdı.

Gazeteci Gürkan Zengin ise, ‘Kuşatma’ adlı kitabında 2013-2017 yılları arasındaki Türkiye’nin, Beka Mücadelesi’ni anlattı.

Klinik Psikolog Gökhan Çınar’ı ‘Geçecek mi?’ kitabını yazmaya teşvik eden dokuz kişiden biri, Sezen Aksu...

Doğan Novus’tan çıkan ‘Aklını Kaçır Hayatı Yakala- Başka Bir Dünya Mümkün’ adlı kitap bir başka Klinik Psikolog Dr. Ali Bayramoğlu’nun...

Uzman Psikolog Begüm Karataylıoğlu’nun Mona’dan çıkan ‘Tesadüfen Anlaşıyoruz’ adlı eserinde, bireysel ve kurumsal iletişimin altın kuralları var.

Dr. Christiane Northrup‘ın yazdığı, Başak Yenici’nin Türkçe’ye çevirdiği Lifetime TVnin hediyesi kitabın adı ‘Kadının Bedeni, Kadının Bilgeliği’... 968 sayfalık eserin hedef kitlesi kadınlar, ama göz gezdirince anladım ki, erkeklerin de Dr. Northrup’tan öğreneceği çok şey var.

GÜNÜN SÖZÜ

Niçin şeytana kızıyorsunuz? Bir iyilik yapın da, o da size kızsın! (Tolstoy)