MİLLİYET – 13 OCAK 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Yedi yıl aradan sonra “Göç Zamanı”yla dizi setlerine dönen Talat Bulut’un kendine layık gördüğü ödül kadar, dizi sürelerinin ve mesai saatlerinin uzunluğuna dair Facebook’ta yazdıkları da ödüllük:

“Türkiye’de dağıtılan o kadar çok ödül var ki. Bir tane de ben oluşturayım dedim: 

“Sette Bekleme Saat Ödülü”. 

Bu isim uzun yıllar yaşayacaktır. 

Bu ödülün daha gerçekçi, dağıtımının daha kolay olacağını ve daha fazla kişinin alacağını düşünüyorum. Hem de kategorize etmeden. Hiyerarşi gereği, yönetmen dahil, çayımızı demleyen sette var olan herkes için bu ödül geçerli. Ayrıca masraflı değil. İlla saatin böyle olması gerekmiyor. Kol, masa ve duvar saati de olabilir. Önemli olan bu ödülü gündemde tutabilmek.

Hafta 7 gün, günde 17 saat çalışıp 140 dakikalık bölüm yetiştirmek kolay değil. Hadi biz biraz daha rahatız. Yönetmenimiz Veli Çelik ve setteki diğer arkadaşlarım için ne demeli? 

Onlar nerdeyse 24 saat çalışıyor. Bunun bir ödülü olmalı değil mi?

Bir festivale dönüştürmeden ilk ödülü kendime verdim. O kadar da olsun. İsim babası ve komite başkanı olarak bunu hak ettim. 

Sevgili meslektaşlarım, ödülün duyurulması için bunu paylaşın. Bu aşkın tarifi yok, tarifsiz aşk kıymetlidir.”  

ELEŞTİRMEK HAK, AMA  HAKLI OLMAK ŞARTIYLA
TRT 1'in Koordinatörü Kurtuluş Zeydan
TRT 1’in Koordinatörü Kurtuluş Zeydan

Seksenler, AB’de yine en çok izlenen dizi olmuş, kutluyorum. Siz yine de duymayın, görmeyin. Maşallah ‘Baba Candır’ da AB’de pazar akşamının en çok izlenen dizisi olmuş. Tebrikler. Bence siz bunu da görmeyin, duymayın! ‘Siz’ dediğim TV eleştirmenleri ve köşe yazarlarıdır. Yanlış anlaşılmasın.” 

Twitter’da okuduğum bu satırları yazan kim biliyor musunuz?

TRT 1’in Kanal Koordinatörü Kurtuluş Zeydan. 

Gün birincileri neyse de yüksek reyting alamadıkları halde bazı gazetelerde ve sitelerde “Sosyal medyayı salladı” şeklinde haber yapılan diziler var.

Hal böyle olunca TRT 1’in “Baba Candır”, “Seksenler” ya da “Diriliş – Ertuğrul”un reyting başarılarının aynı mecralarda haber olmaması, TV eleştirmenleri ve yazarlarının bu yapımların hakkını teslim etmemesi haksızlık mı? Evet… O yüzden Zeydan haklı!

Zeydan’ın tweet’lerini okurken bir yandan da TV izliyordum.

Halk TV‘de CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin vardı ve TRT’ye saydırıyordu. Keskin’in TRT’ye dair verdiği bilgiler yanlış:

“200 civarında çalışanı olan kanalın biri reytinglerin yüzde 17’sini alırken, 5-6 kanalı olan TRT’nin reytinglerden aldığı pay yüzde 1 bile değil.” 

TRT’nin TV kanal sayısı 5 – 6 değil 14… TRT’nin reyting pastasından aldığı pay da Keskin’in verdiği rakamın birkaç katı.

Eleştirmek herkesin hakkı. Haklı olmanız ise verdiğiniz bilgilerin doğruluğuna bağlı. Aksi takdirde “haksız eleştiri”den öteye gitmez yaptığınız.

CHP’li bir grup milletvekilinin TRT Genel Müdürü Şenol Göka’nın odasını adeta basması tam bir skandal.

TRT Türk’ün yayınladığı belgeselde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularına hakaret mi edildi?

Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunup, dava açarsınız.

14 TV kanalı, bir dizi radyosu olan TRT’nin genel müdürünün odasını basıp, sonra da “özgür basın”dan söz edemezsiniz.

GÜNÜN SÖZÜ: Sevmek için ‘yürek’, sürdürmek için ‘emek’ gerek.