3 Nisan 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Anlatacağım olay 1975’te yaşandı. Aradan 47 yıl geçse de bu olayın insanoğluna anlattığı şey baki; o da şu:
Spontane de olsa insanın ağzından çıkan bir söz, karşısındakinin kalbini kırmakla kalmıyor, kişinin gemileri yakıp, yeni bir maceraya atılmasına sebep oluyor.

Tarık Akan’ın Yeşilçam’ın efsane film serisi “Hababam Sınıfı” kadrosundan ayrılması da tam da böyle bir olay.
Cüneyt Arkın’ın “Benim Kahramanım Türk Halkıdır” kitabında “Maden” filmi ve Tarık Akan’la ilgili araştırma yaparken karşıma çıktı bu konu.
Nihat Özcan’la birlikte Kemal Sunal belgeselini hazırlarken sanatçıyla yol arkadaşlığı yapmış herkesle söyleşiler yapan Levent Evkuran, Tarık Akan’la da konuştu. Evkuran, Tarık Akan’la Kemal Sunal üzerine yaptığı söyleşiyi belgeselde kullandı, işin bu kısmı arşivinde kaldı.

İşte Evkuran’ın 4 Ağustos 2017 tarihli Kelebek’te, “Hiç yayımlanmamış bir Tarık Akan söyleşisi: Yeşilçam’ın düzeni ‘Maden’le bozuldu” başlığıyla yayımlanan açıklamasında ünlü oyuncunun söyledikleri:
“Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı”dan sonra Arzu Film’den ayrıldım.
Son bir sahne çektik. Ardından merdivenlerde duracağız. Filmin afişini çekiyoruz. Kemal (Sunal) yanımda, Halit (Akçatepe) öbür yanımda. Ben de taşın üstüne çıkmıştım, şaka olsun diye.

Ertem (Eğilmez) Abi kameranın arkasından bana çok kötü hakaret etmeye başladı.

Yani herkes sululuk yapıyor orada. Ben de sözüm ona öyle bir sululuk yapmışım.

O hakareti yediremedim kendime. O dakika seti terk ettim, gittim. 2-3 saat sonra sete geri geldim: ‘Arzu Film’den ayrılıyorum ben, sizi bırakıyorum.’

Şoke oldu Ertem Abi. Çünkü 5 yıl vermişim oraya. İnanamadı, ‘Yapamazsın’ dedi.

‘Ayrılıyorum, bundan sonra ne ‘Hababam’ çekeceğim ne de başka film. Arzu Film’le çalışmayacağım, piyasaya çıkacağım’ dedim. Ayrılışım o ayrılış oldu.”

Söyleşinin devamında Arzu Film’in nüfuzunu kullanarak Yeşilçam’ın A Tipi film üreten sekiz büyük şirketinin kendisini boykot ettiğini, bu zinciri kırmak için Yavuz Özkan’la çekecekleri “Maden” filmine Cüneyt Arkın’ı ortak yapıp, başrolü verdiklerine dair ayrıntılar var.

“Maden” ulusal ve uluslararası yarışmalardan yedi ödül kazanınca Tarık Akan, oyunculukta makas değiştirip, komedilerden sanat filmlerine geçiş yapmış oldu.

 

‘Sanıklar hapisten çıktı müşteki kolla kendini’

Aynı gün iki farklı karakoldan arandım. İlk arayan polis, Burhaniye T tipi Kapalı Cezaevi’nde yatan bir tanıdığımın olup olmadığını sordu. Yok, ama hayrola dedim?

Söz konusu cezaevinde yatan biri ya da birilerinin Kovid tedbirleri kapsamında tahliye edildiğini, benimle birlikte birkaç kişinin daha bilgilendirilmesi için kendilerine yazı geldiğini, o yüzden aradığını söyledi.
Hapisten salınanlar kimler?
“O isimler belli değil gelen yazıda.”

“Müşteki” olduğum iki dava vardı. Biri cep telefonlarımı dinleyen FETÖ’cü polisler, diğeri de Adnan Oktar Organize Suç Örgütü. Onlardan mı bu sanıklar?

O da belli değil.

Polis “Tehlike altındasınız” diye uyarıyor, ama tehdidin kimden geldiği belli değil.
Öğleden sonra bu kez başka bir karakoldan arandım.
Polis memuru, “sanık” hapisten çıkınca “müşteki”nin bilgilendirilmesini emreden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca arandığımı söyledi.

Burhaniye F tipi Kapalı Cezaevi’nden çıkanlar meğer Adnan Oktar Organize Suç Örgütü’nün üyeleriymiş. Bunlardan biri beni rahatsız ederse hemen polisi aramam gerekirmiş!

Sokakta görsem tanımam hiçbirini, ama sorun değil. Ben bunların ağa babaları (Adnan Oktar) dışarıdayken, A9 TV, internet ve sosyal medyadan bana saldırdıklarında korkup geri adım atmadım, yazacaklarımı yazdım, söyleyeceklerimi söyledim. Bundan sonra da aynısını yapacağım.

GÜNÜN SÖZÜ

“Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık da ölüme götürür.” (Yavuz Sultan Selim)