8 Ekim 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 28 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında ülke genelinde yaptırdığı trafik denetimlerinin sonuçları açıklandı. Ortaya çıkan veriler sürücü veya yolcu trafiğe çıkan insanların nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunun en somut delili.

30 Eylül-2 Ekim arasında hız ihlali yaptıkları radarla tespit edilen otomobil sayısı 19 bin 275.

29 Eylül-1 Ekim arasında alkol ve uyuşturucu madde denetimi yapılan otomobil sayısı 39 bin 901.

Alkol etkisinde araç kullanan sürücü bin 300 kişi. Cihazla ölçüm yapılmasına itiraz ettiği için sürücü belgesi geçici olarak alınan 52 kişi. Uyuşturucu/uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı tespit edilen dört sürücü.

28 ve 29 Eylül’deki motosiklet ve motorlu bisiklet trafik denetimlerinin sonuçları ise daha da vahim ve çarpıcı…

İki günde kontrol edilen motosiklet ve motorlu bisiklet sayısı 21 bin 778.

Bu araç sürücülerinden 6 bin 892’sine ‘Trafik kurallarını ihlal’den ceza kesildi, 2 bin 841 sürücü veya yolcunun koruma başlığı kullanmadığı tespit edildi.

Trafik ekiplerinin denetlediği araçlardan 288’inin tescil belgesi veya plakası, 865’inin sürücü belgesi, 294’ünün geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortası yoktu.

Rakamları topladığınızda ortaya çıkan sayı 11 bin 180… Trafikteki iki motosiklet ve motorlu bisikletten biri demek bu. Korkunç bir tablo…

Ünlü kadınların makyajsız halleri

 

Hollywood yıldızları arasından zaman zaman sosyal medyalarından makyajsız hallerini paylaşanlar oluyor, ama bu ciddi bir akıma dönüşmüyor. Çünkü ‘doğal güzellik devrimi’ her ünlü kadının cesaret edebileceği bir şey değil…

usatoday.com’da okuduğum habere göre; 66 yaşındaki Pamela Anderson’un, makyajsız fotoğraf paylaşımından sonra Jamie Lee Curtis de aynısını yaptı.

Vouge Fransa’ya verdiği röportajda Paris Moda Haftası’nda makyaj yapmamasının nedenini, “Annem hep, ‘Hayatının bir noktasında cildine makyaj yapmak istemeyeceksin’ derdi ve haklı çıktı. Bazen güzelliğe meydan okumak zorundasın. Bu bir rahatlama” diyen Pamela Anderson’u örnek alan 64 yaşındaki Curtis, makyajsız halini paylaştığı Instagram’ında şunları yazdı:
“Ondan @pamelaarderson öğreneceğimiz çok şey var. Bu kadın ortaya çıktı ve yüzünde hiçbir şey olmadan masadaki yerini aldı. Bu cesaret ve isyan eyleminden çok etkilendim ve sarsıldım.”

Yusuf Güney’in yerinde olsam!

“Benden önceki kiracı 6 bin TL kira ödüyormuş. Ben 14 bin TL’ye tuttum. Şu anda 20 bin TL ödüyorum. Ev sahibi, ‘Çık, evimin değeri 50 bin TL’ diyor. Şöyle bir karar aldım şimdi. İngiltere’ye dönüyorum. Büyüdüğüm yere kesin dönüş yapıyorum.”

Şarkıcı Yusuf Güney’in, ‘2. Sayfa’da anlattığı ev sahibi-kiracı arasındaki bu tür ihtilaflar geniş bir kitlenin en ciddi sorunu. Her akşam ana haber bültenlerinde izliyoruz ev sahibi-kiracı kavgalarını…

Devlet, açılacak davaların mahkemelerde oluşturacağı yükü azaltmak için ‘ara bulucu’ mekanizması oluşturdu. ‘Ara bulucu’nun uzlaştıramadıkları ise eskisi gibi mahkemede arayacak çaresini…

Yusuf Güney, iki açıdan şanslı.

Birincisi canı istediği zaman büyüdüğü Londra’ya dönebiliyor.

İkincisi ve en önemlisi herkeste olmayan bir özellik var şarkıcıda.

Daha önce, “Astral seyahatle uzaya gittim, geldim” diyen Yusuf Güney, bu kez  ‘2. Sayfa’da düşünce gücüyle pandeminin planlandığı ‘12’li Masa’ toplantısına katıldığını söyledi.

Sevgili Yusuf Güney gibi düşünce gücüyle istediğim yere gidip, gelme imkânım olsa hiçbir metropolde yaşamam. Elektrik ve suyun olduğu ücra bir yerde ev bulur, astral seyahatle istediğim yere gider, gelirim…

GÜNÜN SÖZÜ

“Başkalarının sizi ne kadar az düşündüğünü bilseydiniz, ‘Onlar benim hakkımda ne düşünüyor?’ diye bu kadar endişelenmezdiniz.” (Eleanor Roosevelt)