4 TEMMUZ 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

“Donald Trump’ın görevden ayrılmasından bu yana geçen zamanda, medya şirketlerinin okuyucu sayıları düştü. Özellikle partizanlığa ve ideolojik mücadeleye güvenen yayıncılar büyük darbe aldı.”

Araştırma şirketi Axios’un Donald Trump sonrası ABD’de gazete tirajlarının düştüğü, internet tıklamalarının azaldığı, TV kanallarının reyting kaybına uğradığına dair açıklaması bu.

Trump sonrası tüm haber endüstrisinde en büyük kayıp da sağcı medyada. Sağcı medyanın bir önceki altı aya göre reyting kaybı yüzde 44, sol medyadaki reyting kaybı ise daha az; yüzde 27 civarında.

New York Times, Wall Street Journal ve USA Today dahil olmak üzere Trump sonrası ana akım medyanın tiraj kaybı ise yüzde 18.
Medya kanalları Jeo Biden döneminde insanları gaza getirecek malzeme bulmakta zorlanınca reyting kaybetti.

Demek ki neymiş?

“İyi haber değil, kötü haber satar” sözü bir “şehir efsanesi” değil, gerçekmiş!

Axios’un bu raporu da gösteriyor ki gazete ve internet okurları ve TV izleyicileri “yumuşak haber”i değil, “sert haberi” seviyor!

SEDA SAYAN’I OLI LONDON AŞKI

Güney Koreli BTS grubundan Park Jimin’e benzemek için bir dizi ameliyat olmasıyla ünlü İngiliz sosyal medya fenomeni Oli London’un takipçilerinden biri Seda Sayan çıktı.

Park Jimin’e dönüşmek için yaptırdığı her estetik operasyonundan sonra dünya medyasına haber olan Oli London’la ilgili son haber BTS hayranlarının sosyal medya fenomenini tehdit ettiğiydi.

Kendini artık Koreli hissettiğini söyleyen Oli London hakkındaki haberi okuduktan eskiden nasıl olduğunu görmek için Instagram hesabına girdim.
Sosyal medya fenomeninin Park Jimin’in uğruna katlandıklarından çok, Seda Sayan’la karşılıklı takipleşmeleri şaşırttı beni.

Seda Sayan Los Angeles, Dubai ve Seul gibi dünyanın birçok ünlü şehrinin yanı sıra geçen ay Antalya’dan paylaşım yapan Oli London’ı takip etmekle kalmadı, paylaştıklarını beğenip, yorum bile yazdı.

İLERİ DÖNÜŞÜM ORKESTRASI!

Reuters, çöpe atılmış plastikleri toplayıp müzik enstrümanı olarak kullanan bir grupla söyleşi yaptı. Ajans, yaptığı haberi bir video eşliğinde Twitter’da tanıttı. Tweet ve haber İngilizce ama grup adına konuşma yapan kişinin söyledikleri Türkçe.

Trump’la birlikte medya da kaybetti

Grup elemanlarının plastik bidonlar ve objeleri nereden toplayıp, nasıl müzik enstrümanına dönüştürdükleri ve sonrasında yaptıkları müziği anlatan kısa videonun altına takdirlerini iletenler de vardı, “Bu işi Paraguaylılar sizden yedi yıl önce yaptı” diye yazıp, Recycled Orchestra of Cateura adlı plastik atıklarını müzik enstrümanına dönüştürüp, konser veren gençlerin videosunu paylaşan da.

Doğrudur, Paraguaylılar yedi yıl önce yapmış bunu, ama Türk müzisyenler “Bu işi biz başlattık” demiyor ki. Grup adına konuşan Herman Artunç’un dediği şu:

“Eskimiş ve çöpe atılmış bir objeyi, daha kıymetli bir müzik enstrümanına dönüştürerek yaptığımız şey ‘ileri dönüşüm’ olarak adlandırılıyor dünyada. Kullanılıp çöpe atılmış plastiklerin ömrünü uzatıyoruz.”

MURAT ÖVÜÇ’ÜN KURUSIKICI OĞLU

Trafikte seyreden otomobilin camından silahla çevreye rastgele ateş eden videosu sosyal medyada tepki toplayan Murat Övüç’ün oğlu Burakcan Övüç gözaltına alınıp, serbest bırakıldı.

Çünkü babasının, “Görüntüler eski, oğlum iyilik timsali biri. İki yıl önceki görüntüyü düşmanlarımız gündeme getirdi” diye savunduğu oğlunun evine baskın yapan polisin ele geçirdiği silah “kurusıkı” çıktı.

Şaşırdım mı?

Hayır.

Sanal âlemde kahramanlık taslayanların silahları da kendileri gibi “kurusıkı” olur çünkü.

Takipçilerine hava olsun diye sosyal medyada kurusıkı atanların yanlarında gerçek silah patladığında ödleri kopar!

GÜNÜN SÖZÜ

“Mutluluk ellerinizdeyken hep küçüktür, ama bir bırakın, ne kadar büyük ve değerli olduğunu anında anlarsınız.” (Maksim Gorki)