4 Aralık 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Yapımcıları, konuları, oyuncuları farklı, ama çekilme amaçları belli iki filmden bahsedeceğim bugün.

İki filmi de izlemedim, ama konularını, haklarında çıkan haberler ve yorumları okudum.

O filmlerden biri 2021 Yunanistan yapımı ‘Smyrna Mou’ (Sevgili İzmir’im). Filmin senaristleri Mimi Denissi ve Martin Sherman, yönetmeni Grigoris Karantinakis. 28 Aralık’ta ABD’de 700 sinemada birden vizyona gireceği açıklanan film, sinemacıların geçmişte ‘Midnight Express’le (Geceyarısı Ekspresi) Türkiye aleyhinde yaptıkları karalama kampanyasını tekrarlayacak bir yapım. Hem de tarihi gerçekleri saptırarak…

9 Eylül 2022’de düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutladığımız İzmir’i konu alarak çekilen filmin seyircisine anlattığı şu:

“1919-1922 arasında Türkler, Anadolu’da bir Kurtuluş Savaşı yapmadı. Tam tersine, bir Yunan-Rum vatanı olan topraklarda bir istila ve yağma savaşı yaparak 9 Eylül’de İzmir’i ele geçirdiler. Şehrin özellikle Hıristiyan mahallesini kül ettiler.”

Burak Hakkı oynadı

Yunanlıların ‘Küçük Asya Felaketi’ diye tanımladıkları Anadolu’nun Yunan işgalinden kurtarılmasının 100’üncü yıl dönümünde çekilen “Sevgili İzmir’im” Türkiye’yi İzmir’de Rum ve Ermenilere karşı soykırım yapmakla suçlayan bir film, aynı zamanda Yunanistan’da çekilen en yüksek bütçeli yapım.
Üç yıl tiyatro oyunu olarak sahnelendikten sonra 5 milyon euro bütçeyle sinemaya aktarılan filmin oyuncuları arasında Burak Hakkı da var.

İzmir’in zengin Yunan ailelerinden Baltacis’lerin 1916-1922 yılları arasındaki hayatını ve Kurtuluş Savaşı’nda Midilli’ye geçişlerini konu alan filmde Burak Hakkı, Baltacis ailesinin şoförü ve uşağı ‘Halil’ rolünde. Baltacis ailesini İzmir’i terk etmesi için defalarca uyaran ‘Halil’, daha sonra Türk ordusunun saflarında yer alıyor.

Türkiye aleyhtarı iki Yunan filmi

Alman-Yunan ortaklığı

Türk askerini karalayan ‘Sisters Apart’ (Ateşte-İki Kız Kardeş) adlı film, Almanya-Yunanistan ortak yapımı. Avrupa Birliği Azerbaycan Temsilciliği’nce 5 Aralık’ta Bakü’de gösterileceği açıklanan film, Azerbaycanlıların protestosuna neden oldu, sinemacılar da ‘Sisters Apart’ı oynatmama kararı aldı. Çünkü ‘Sisters Apart’ PKK’yı mazlum, Türkleri zalim gösteren bir yapım.

Filmin başkahramanı ‘Rojda Hani’, Irak’taki Kürk kökenli askerleri terör örgütü DAEŞ’e karşı savaşmaları için gönüllü olarak eğitirken gizlice kayıp kız kardeşi ‘Berivan’ı arayan bir Alman askeri. Daphne Charizani’nin yazıp yönettiği, Almila Bağrıacak, Zübeyde Bulut ve Meryem Boubani’nin oynadığı filme göre Türk askeri zalim ve potansiyel düşman.

2022’yi bir kitap ismiyle anlatmak

Son ayına girdiğimiz 2022 yılının sizin için nasıl geçtiğini bir kitap ismiyle anlatmanız istense yanıtınız ne olurdu?

Twitter’da “2022’nin nasıl geçtiğini bir kitap ismiyle anlatıyoruz” tweet’inin altına yazılanları merak edip, tek tek okudum.

Soru kadar verilen yanıtlar da ilgimi çekti çünkü.

İşte 2022’nin kendisi için nasıl geçtiğini bir kitap ismiyle özetleyenlerin yazdıkları:

‘Tutunamayanlar’, ‘Veronika Ölmek İstiyor’, ‘Çürümenin Kitabı’, ‘Yüzyıllık Yalnızlık’, ‘Huzursuzluğun Kitabı’, ‘Olasılıksız’, ‘Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi’, ‘Fareler ve İnsanlar’, ‘Yeraltından Notlar’, ‘İnsanlığımı Yitirirken’, ‘Kinyas ve Kayra’, ‘1984’, ‘Uyan Türkiye’, ‘Gönül Mevsimi’, ‘Genç Wether’in Acıları’, ‘Ölüler Evinden Anılar’, ‘Ezilenler’, ‘Sefiller’, ‘Korku’, ‘Büyük Umutlar’, ‘Düşünce Gücüyle Tedavi’, ‘Tekerrür’, ‘İcra ve İflas Kanunu’, ‘Güzel Düştüm İyi Acıdı’, ‘Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok’, ‘Yaşamak’, ‘İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?’, ‘Açlık Oyunları’, ‘İnsan Neyle Yaşar’, ‘Çıkmam Lazım Hayat Kaçıyor’, ‘Kördüğüm’, ‘Satranç’, ‘Sefiller’, ‘Savaş ve Barış’, ‘Tehlikeli Oyunlar’, ‘Cesur Yeni Dünya’, ‘Dönüşüm’, ‘Yaprak Dökümü’, ‘Gönül Mevsimi’, ‘Hayır Demeyi Bilmek’, ‘Gazap Üzümleri’, ‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’, ‘Mucizeler Dükkânı’, ‘Açlık’, ‘Çanlar Kimin İçin Çalıyor’, ‘Bir Çöküşün Öyküsü’, ‘Kral Marx’, ‘Ansızın Günbatımı’, ‘Huzursuzluk’, ‘Rüzgâr Gibi Geçti’…

GÜNÜN SÖZÜ

“Düşmanlarınız var mı? Güzel. Demek ki hayatta bir şeylerin mücadelesini vermişsiniz.” (Churchill)