3 Aralık 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  – Alice

Türkiye’nin en eski müzik ve en çok üyeli meslek örgütü Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), kuruluşunun 35. Yılını bir balo ve ödül töreniyle kutladı. İstanbul Grand Cevahir Otel’deki gecede MESAM, ilk kez ‘Başarı’, ‘Onur’ ve ‘35. Yıl’ ödülleri dağıttı. Kuruluşundan bu yana geçen 35 yılda vefat edenler, yönetimine kızıp istifa edenlerin kurduğu MSG’ye rağmen halen 13 bin civarında üyesi olan MESAM’ın ilk kez bir balo düzenlemesi önemliydi. MESAM’ın ‘Ortaklar sofrasına en çok katkı sağlayan’ları, en eski üyelerini ödüllendirmesi önemliydi.

MESAM’ın ilk balosu ve ödül gecesinden müzik sektörü adına daha önemli bir sürpriz daha oldu. Balonun davetlileri arasında MESAM’dan ayrılanların 1999’da kurduğu 10 bine yakın üyesi olan Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Başkanı Ferhat Göçer de vardı.

MESAM Başkanı Recep Ergül, gecenin açılış konuşmasında Yönetim Kurulu’nda görev yaptıkları sürede meslek örgütünde yıllardır süren iç savaşa ve üyeler arasındaki hizipleşmeyi son verdiklerini söyledi.

MESAM Başkanı Ergül, ilerleyen dakikalarda “Önemli bir açıklama yapmak için” MSG Başkanı Ferhat Göçer’le birlikte sahneye çıktı ve şunları söyledi:

“MESAM ve MSG, yıllardır birbirleriyle yarış içindeydi. Egolarından sıyrılmış iki başkan olarak el ele verdik. İki kurumun düşman olmasının çok büyük acılarını yaşadık. İhraç edildik, gelirlerimiz ciddi ölçüde düştü, kamuoyunda saygınlığımız zedelendi. Artık çok mutluyuz. MESAM ve MSG’nin tüzel kişilikleri ayrı ayrı devam etse de tek yürek, tek yumruk olduk.”

Ergül’ün MESAM – MSG İş birliği Anısına ödül verdiği Göçer ise şöyle konuştu:

“Yıllarca bu ayrılıktan kaynaklanan çok ciddi kan kayıpları yaşadık. Birbirimize düşmekten var olan haklarımızı savunmakta eksik kaldık. Bu yolculuğa çıkarken birbirimize ne olursa olsun birlikte hareket etme sözü verdik. Kaybolan haklarımızı alabilmek için sonuna kadar birlikte mücadele etmeye kararlıyız.”

TELİF GELİRİ EN YÜKSEK ESER SAHİPLERİ KİMLER?

MESAM’ın 35. Yıl Ödül Töreni’nde yazdıkları şarkı sözleri ve yaptıkları besteleri sayesinde 2022’de en çok telif kazanan üyeler açıklandı ve ödülleri verildi. İşte o eser sahipleri:

1.Toygar Işıklı

2.Bülent Ercüment Orkut

3.Aytekin Gazi Ataş

4.Ercan Tanrıverdi

5.Mehmet Cem Tuncer

6.Yıldız Tilbe

7.Korhan Nart

8.Sagopa Kajmer

9.Bilal Sonses

10.Fazıl Say

11.Cem Ali Öğet

Not: İlk 5’tekilerin hepsi film ve dizi müziği yapan eser sahipleri

2022’nin EN’leri

2023’e sayılı günler kala, birçok kurum 2022’nin verilerini çıkarmaya başladı ortaya… Onlardan biri en popüler paralı digital müzik platformu Spotify.

2022 yılında en çok dinlenen 10 sanatçı ve en çok dinlenen 10 şarkı listesine baktığınızda Türkiye’de rapçiler zirvede. Bu yıl Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı UZI oldu. UZI’yi rap sanatçıları cakal, Ezhel, Lvbel C5 ve Sefo takip etti.

2022’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde birinciliği beş yıldır kimseye kaptırmayan Sezen Aksu var. Bu yılın ikincisi, Rap’in yükselen yıldızı Güneş oldu.

En çok dinlenen sanatçılar
1. UZI
2. cakal
3. Ezhel
4. Lvbel C5
5. Sefo
6. Sezen Aksu
7. Batuflex
8. Motive
9. Duman
10. Emir Can İğrek

En çok dinlenen şarkılar
1. KÖFN – Bi’ Tek Ben Anlarım
2. UZI – Arasan da
3. cakal – İmdat
4. UZI – Paparazzi
5. Güneş – Suçlarımdan Biri
6. Can Koç – Gökyüzünü Tutamam
7. Madrigal – Seni Dert Etmeler
8. Ezhel – Nerdesin
9. Lvbel C5 – Gelmezsen Gelme
10. Sefo – Affettim

En çok dinlenen kadın sanatçılar
1. Sezen Aksu
2. Güneş
3. Zeynep Bastık
4. Taylor Swift
5. Melek Mosso
6. Ebru Gündeş
7. Lana Del Rey
8. Sertab Erener
9. Gülşen
10. Lil Zey

GÜNÜN SÖZÜ “Mutlu olmak istiyorsan yanındakini de mutlu etmeyi bil. Bunun adı biz bilincidir.” (Doğan Cüceloğlu)