17 Mayıs 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Twitter’ı 44 milyar dolar’a satın alma işlemi askıya alınan Elon Musk, şirketin hukukçularından da uyarı aldı.
İşin arka planında olanları bilmiyorum, ama Elon Musk’ın attığı tweet’lerden anladığım şu:
İş insanı, yüzde 5 civarında olduğunu düşündüğü bot/sahte hesapların silinip, Twitter’ın daha temiz bir mecra olmasını istedi, ama bunu başaramadı.
Elon Musk, “Twitter’ın algoritması sizi manipüle ediyor ve farkında değilsiniz” diye tweet atınca, ipler daha da gerildi.
Twitter’ın hukuk departmanınca uyarılan iş insanı, sekiz saat sonra şunu yazdı:
“Daha ziyade, algoritma ne okumak isteyebileceğinizi tahmin etmeye çalışıyor bunu yaparken. Kasıtsız bir şekilde siz fark etmeden sizin bakış açınızı manipüle ediyor, derinleştiriyor.”
Yazdıklarımı takip edenler hatırlayacaktır kurucu ortağı olduğu başkanlık ve CEO’luk görevlerinde bulunduğu Twitter’daki haklarını satıp, Medium’u kuran Evan Clark Williams’ın şu sözlerini:
“Twitter’ı kurduğumuzda mümkün olduğunca çok insanı birbirine bağlamayı ve bilginin mümkün olduğunca özgür akmasını istiyorduk. Birçok insanın bunu doğru yönde kullanacağı varsayımıyla tabii, ama öyle olmadı. İnternet iyi bir şey, ama kötü yanları da var. Zamanla şunu öğrendik ki internette ödüllendirilen şey ilgi. İnsanlar ilginin kalitesini, bilgilerin doğruluğunu ödüllendirmiyor.”
Dün kurucu ortağı, başkanı ve CEO’sunun Twitter’ın negatif yönlerine dair söyledikleriyle bugün sosyal medya platformuna 44 milyar dolar veren Elon Musk’ın şikayetleri aynı.
Demek ki Twitter; kurumsal olarak manipülasyonu ve bot hesapları seven bir mecra.
Dur bakalım daha neler olacak?

BOY FARKINA KARŞI TAKOZ!

Başroldeki kadın ve erkek arasında ciddi bir boy farkı varsa, ikisinin yakın plan muhabbetlerindeki çekimlerde başvurulan klasik film hilesi yıllardır hep aynı.
Kadın oyuncunun altına konulan takozlarla bu fark istenilen ölçüde azaltılır.
TRT 1’de yayınlanan ‘Teşkilat’ta MİT ajanı Serdar’ı oynayan Çağlar Ertuğrul’un boyu 1.88 cm., dizide Zehra Balaban adlı ajanı oynayan Deniz Baysal Yurtçu’nun boyu ise 1.71 cm.
Aradaki 17 cm.’lik fark, ikilinin karşılıklı yakın plan çekimlerinde sorun teşkil etmemesi için yapım ekibi için tek çare Deniz Baysal Yurtçu’yu takozlarla yükseltmekti.
Öyle de yaptılar.

Altındaki takozlara rağmen partneri Ertuğrul’la aralarındaki boy farkı kapanmayan Deniz Baysal Yurtçu, bu durumu yansıtan fotoğrafı, “Yorum yok” notuyla paylaştı.
Oyuncunun takipçilerinden biri, Çağlar Ertuğrul’un uzun boyuna rağmen giydiği spor ayakkabıların da bayağı topuklu olması nedeniyle aradaki farkın daha da açıldığına dikkat çekti.

SİNAN TUZCU ÇOK KIZDI!

Oyunculuğun yanı sıra senaristlik yapan, ‘Böcek’ ve ‘Aşkın Kursağında Kalan’ kitaplarını yazan Sinan Tuzcu’yu kim ya da kimler kızdırdı? Oyuncunun, peş peşe attığı şu tweet’ler bana ilginç geldi, o yüzden paylaşmak istedim.
“Kendi dünyasını bu kadar önemseyenden eleştirmen, yazar olmasını beklemek çok saçma! Adama/kadına bak; kitap okumaz (Storytel’den yılda bir kitap dinler) fırfırlı galalar hariç sinemaya tiyatroya gitmez, dünyayı takip etmez, Amber (Heard) – Johnny (Depp) davası hariç! Ez cümle:
Hasbelkader Üniversitesi mezunu olunca, beğeni yazmakla eleştirmen olunmuyor gadasını aldığım. En azından Berna Moran oku! Bir onu okumak yetmez ama oku ya! Neden olmayacağını bir gör babuş!
Cuma marmaramı da (içindekini boşaltmak) ettim, o içim rahat. Hadi kalın sağlıcakla.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Birinin gerçek yüzünü görmek istiyorsan, kendisine hiçbir iyiliği dokunmayan birisine nasıl davrandığına bak.” (Paulo Coelho)