18 Ekim 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

2022’nin son çeyreğinde vizyona girecek filmleri yayınladığım yazımı şöyle noktalamıştım: 2023’ün ilk çeyreğinde vizyona girecek filmleri de bilahare yazacağım. O gün bugün… İşte yeni yılın ilk üç ayının vizyon takviminde yer alan filmler.

Sevda Mecburi İstikamet: Yönetmen Çağan Irmak, oyuncular Selçuk Yöntem, Selin Şekerci, Günay Karacaoğlu, Kubilay Aka.

49: 2014’te IŞİD’in Musul’daki Konsolosluğumuzda rehin aldığı Türkleri anlatacak filmin yönetmeni Hakan İnan, oyuncuları İsmail Hacıoğlu, Hande Doğandemir, Sinan Tuzcu, Kerem Alışık.

Güven Bana: Selçuk Aydemir’in filminde Cihangir Ceyhan, Ufuk Bayraktar, Erdal Özyağcılar, Pelin Karahan ve Okan Çabalar var.

Demir Kadın Neslican: Kansere karşı verdiği mücadeleyle milyonların sevgisini kazanan Neslican Tay’ın kısa hayatını anlatacak filmin yönetmeni Özgür Bakar, oyuncuları Naz Çağla Irmak, İlker Aksum, Deniz Uğur, Mesut Akusta ve Yurdaer Okur…

Prestij Meselesi: Mahsun Kırmızıgül’ün Prestij Müzik’in ilk yıllarını anlatacağı filmin kadrosundaki isimler Eser Yenenler, Engin Hepileri, Aslıhan Güner, Melisa Döngel ve Erkan Petekkaya…

Yer Eksi İki: Yöneten Ozan Uzunoğlu, oynayanlar Murat Yıldırım, İlker Aksum ve Bestemsu Özdemir.

Murat Göğebakan Kalbim Yaralı: Şarkıcının hayatını beyazperdeye taşıyacak filmin yönetmeni Ali Akyıldız.

Serçenin Gözyaşı: Aysun Akyüz Mehdiabbas’ın yönettiği filmin oyuncuları Uğur Güneş, Ezgi Şenler, Soydan Soydaş, Arzu Cabar, Evren Erler, Yeşim Salkım ve Tamer Karadağlı.

Aşkın Saati 19.03: Hasan Gümet’in yöneteceği filmde Berat Efe Parlar, Ali Sürmeli, Feride Hilal Akın ve Pascal Nouma onayacak.

Kadınlara Mahsus: Yönetmen Serdar Akar, oyuncular Ceyda Düvenci, Melisa Aslı Pamuk, Aslı Tandoğan, Şebnem Sönmez, Yurdaer Okur.

Dedemin Gözyaşları: Yönetmen İhsan Taş, oyuncular Halil Ergün, Erkan Petekkaya, Turgay Tanülkü.

Bu yapımların dışında Hasan Can Kaya’nın yazıp, oynayacağı komedi filmi, Şafak Sezer’in ‘Kutsal Damacana 4’, ‘Kasa’ ve yeni ‘Kolpaçino’dan biri ya da ikisi 2023’ün ilk çeyreğinde vizyona girecek.

BiRi YALANCI, AMA KiM?

Scott Meslow’un Şubat 2022’de çıkan ‘From Hollywood With Love’ (Hollywood’dan Sevgiler) adlı kitabı dokuz ay sonra gündem oldu.

Çünkü, Meslow’un da yazarlarından olduğu kültür sanat sitesi Vulture, ‘Romantik Komedinin Yükselişi, Düşüşü ve Yeniden Yükselişi’ni anlatan kitabın en çarpıcı bölümünü olan 1997’de vizyona giren ‘En İyi Arkadaşım Evleniyor’ (My Best Friend’s Wedding) filminin okuma provasında Russel Crowe, kötü bir performans sergileyince yönetmenin rolü başkasına verdiğini yayınladı. Kitaptan yapılan alıntıya göre, filmin yönetmeni P.J. Hogan, yazar Meslow’a, Crowe’un performansı için “Dahil olduğum en kötü senaryo okuma seansıydı” dedi.

Yazılana göre Crowe, yönetmenin ilk tercihiydi. Bu yüzden onu direkt Julia Roberts’la senaryo okuma seansına dahil etti, ama sanatçı, şu nedenle kadroya giremedi: “Russell, Julia’nın karşısına oturmuştu. Senaryoyu tuttu, bakışlarını oraya odakladı ve Julia’ya bir kez bile bakmadı. Senaryoyu çok monoton okudu. Bir noktada Julia resmen masanın üstüne uzanmıştı ve Russell’la göz teması kurmaya çalışıyordu. Okumanın sonunda, ‘Bence çok iyi geçti’ dedi, o sırada biliyordum; Russell, ‘En İyi Arkadaşım Evleniyor’da rol almayacaktı.”

Crowe, Twitter’dan yaptığı şu açıklamayla yönetmen Hogan’ı yalanladı:

“Bu tamamen yönetmenin hayal gücü. Bu film için seçmelere katılmadım. Adı geçen oyuncuyla hiçbir senaryo okuması yapmadım. Bu kadar anlamsız olmasa komik olabilirdi.”

Ya yönetmen yalancı ya da Crowe… ‘En İyi Arkadaşım Evleniyor’un yıldızı Julia Roberts, bu konuda açıklama yapmadan Hogan mı, yoksa Crowe mu yalancı, çıkmayacak ortaya.

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanlar eğlenebildikleriyle arkadaş olur, anlatabildikleriyle dost, ağlayabildikleriyle kardeş.” (Anton Çehov)