2 MART 2021 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Bilim insanları, video oyunlarıyla sosyal medyanın kız ve erkek çocukları üzerindeki etkilerini araştırdı. Erkek çocukların kızlardan daha fazla video oyunu oynadığı, kızlarınsa erkeklere göre sosyal medyayı daha sık kullandığı kanıtlandı. Peki video oyunlarının erkekler, sosyal medyanın kızlar üzerindeki etkileri ne?

11 bin 341 ergeni kapsayan araştırma, düzenli video oyunu oynayan erkek çocukların ileride depresyona girme ihtimalinin düşük olduğunu ortaya koydu. Bir ay boyunca düzenli video oyunları oynayan çocukların, bir kez veya hiç oynamayan erkeklere göre üç yıl sonra depresyon belirtisi gösterme ihtimali yüzde 24 daha az.

Video oyunlarının akıl sağlığına iyi gelebilecek problem çözme, sosyal ve ilgi çekici bazı olumlu yönleri var. Video oyunları pandemide gençler için
önemli bir sosyal platform oldu.

Sosyal medyayı kullanan kız çocuklarının ayda bir kez veya hiç kullanmayanlara göre üç yıl sonra depresyon belirtisi gösterme ihtimali yüzde
13 daha fazla. Başka araştırmalardan da benzer sonuçlar çıktığını vurgulayan bilim insanlarına göre sık sosyal medya kullanımı, sosyal izolasyonu da artıran bir etken.

LATİN’LERİN TÜRK NESHE’Sİ

“Merhaba Ali Bey, Neshe ben. Sony Music Türkiye Stafworld aracılığıyla ilk global single’ımı yayınladım ve şu an Latin Amerika’da büyük ilgi görüyor. Koreografi ve kostüm tasarımında Shakira, Rihanna, Rosalia ile Nicki Minaj’la iş yapan isimlerle çalıştık. Projeme kaleminizle destek verirseniz mutlu olurum.”

Aldığım bu maili okuduktan sonra YouTube’da Neshe’nin klibini bulup, izledim. Üç ayda 1.5 milyon izlenen şarkı ve klip güzel. Her daim genç yeteneklere destek veren biri olarak yazmak için ekstra bilgiler istedim. Yanıtlar çok geçmeden geldi. İşte kendi anlatımıyla Neshe:

“1990 İstanbul doğumluyum. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Modern Dans ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Tiyatro Bölümleri mezunuyum. Eğitimime Barselona’da devam ettim. Türkiye’ye dönünce önce Şehir Tiyatroları, sonra Enbe Orkestrası’yla çalıştım. Nihayet hep hayalini kurduğum ismim, müziğim ve sahne şovlarımı seyirciyle buluşturmak için ilk adımı atıp, ilk single’ımı çıkardım.”

Romanya’da yazıp bestelediği ‘Hijo de la Noche’nin klibini İrem Haykır’ın yönetmenliğinde Mardin’de çektiklerini anlatan Neshe, Latin Amerika’da gördüğü ilgiyi ise şöyle anlattı:

“Kolombiya Canal RCN TV’de Cali&El Dandee, Juanes, Bad Gyal ve Mon Laferte gibi önemli şarkıcıların yanında bana da yer verildi. Kolombiya, Peru ve Meksika’da radyo programlarına davet edildim. Kolombiya’da ‘Viviendo de la Vida’ adlı televizyon programında beni, ülkenin yıldızı Shakira’ya benzetip, ‘Türkiye, Latin dünyasına bir yıldız mı gönderiyor?’ dediler.”

VİDEO OYUNU MU, SOSYAL MEDYA MI

ALTIN KÜRE JÜRİSİNE ‘IRKÇILIK’ SUÇLAMASI

Pazar gecesi Golden Globe Awards 2021’i kazananlar belli oldu ve ödüllerini aldı. Ancak 78’inci Altın Küre’ye kazananlar değil; jüri üyelerine yönelik ‘rüşvet’ ve ‘ırkçılık’ suçlamaları damga vurdu.

Altın Küre’yi düzenleyen, adaylara ve ödüllere karar veren Hollywood Foreign Press Association’a mensup 30’dan fazla üyenin, ‘Emily in Paris’ dizisinin Paris’teki setinde ağırlandığı ortaya çıktıktan sonra medya HFPA’yı masaya yatırdı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Sırf kalp kırmamak, kendime yakışanı yapmak için cevap vermediğim herkes, kendini haklı zannetti.” (Dostoyevski)