MİLLİYET CADDE – 7 AĞUSTOS 2016 PAZAR  –  ALİCE

Öyle ağır bir yaftadır ki ‘Vatan hainliği’; sadece boynuna asılanı değil, yakınlarını da ömür boyu utanca mahkum eder… O nedenle sadece devletin değil, toplumun da bu konuda kılı kırk yarması şart. Ancak 15 Temmuz’dan sonra gördük ki – kimi bilmeden, kimi kasıtlı – at iziyle it izi karıştırılmaya başlandı.

‘Vatan hainliği’ yakıştırması bu kadar kolay yapılmamalı. Zamanla o kişinin ‘vatan haini’ olmadığı ortaya çıksa ne fayda. O suçlamanın o kişinin ve yakınlarında yarattığı hasarı tamir etmenin olanağı var mı? Cem Yılmaz, Bergüzar Korel, Halit Ergenç, Murat Boz ve Gülben Ergen gibi birçok ünlü, sosyal medyada neredeyse ‘vatan haini’ ilan edildi.

Yapmayın, etmeyin… Ergenekon, Balyoz ve benzeri bir yığın dava gözümüzün önünde oldu. Binlerce masum insan kumpaslarla içeri atıldı, hayatları karartıldı.

İçlerinden kimi kanser oldu, kimi suçlamaları kaldıramayıp intihar etti. Sonuçta hepsinin suçsuz olduğu ortaya çıktı, ama ne giden canların geri gelmesi, ne de çekilen acıların telafisi mümkün. Ortada gerçekten ‘vatana ihanet’ eden varsa bu suçtur. Yargı, er veya geç onun yakasına yapışır ve gerekli cezayı verir.

Hukuk devletinde kimse kendini Yargı yerine koyamaz, ‘yargısız infaz’ yapamaz, ‘Cadı avı’na çıkamaz.

GÜNER KUBAN’DAN ÇERKES ETHEM KİTABI

bir_vatan_askina-2Ordusunda görev yapan yüzlerce general ve subayı ‘Vatana ihanet’ten yargılamaya hazırlanan Türkiye’de yıllarca tartışılan konulardan biridir Atatürk’ün en güvendiği komutanlardan olan Çerkes Ethem’in, vatan haini olup – olmadığı…

Çerkes Ethem’in hayatta kalan son akrabalarından biri olan yeğeni gazeteci – yazar Güner Kuban, ‘Bir Vatan Aşkına’ adlı bir kitap yazdı. Kuban, kitabı neden yazdığını şöyle açıkladı:

“Resmi tarihin ezberlerini bozmak ve yakın tarihimizdeki kara delikleri aydınlatmak istedim. Ailemin yaşadığı haksızlıkları ve acıları anlatmak benim yaşam misyonumdur. Ne babam, ne amcam vatan hainiydi. Vatanları için canlarını bile vermeye hazırdılar ama politik oyunların kurbanı oldular.”

Kuban’ın Mona Kitap’tan çıkan bu romanı, bir insanın boynuna takılan – haklı ya da haksız fark etmez – ‘Vatana ihanet’ yaftasının, sadece onda değil, sülalesinde birkaç kuşak süren derin izler bıraktığının da en çarpıcı örneği…

KİTAPTAN ALINTILAR…

Çerkes Ethem: Atalarımın anayurdu Kafkasya’yı korumaya ne yazık ki imkanları yeterli olmadı ama biz ikinci vatanımız Anadolu’yu düşmana kaptırmayız!

Güner Kuban’ın babası Reşit Bey: Asıl ihanet benim ailemin şahsında kahraman Çerkes halkına yapılmıştır. Resmi tarihin yalanlarını ne kadar sürdürebileceği meçhul fakat tarih kazananların yazdığından ibaret değildir. Şunu iyi bilin ki, en gerçek ve uzun ömürlü şöhret tarafsız bir tarihin tescil ettiğidir.

Dede Ali Bey: Oğlum Ethem’e “Adınız Türk İstiklal Savaşına altın harflerle yazılacaktır” telgrafını gönderen eller mi imzaladı oğullarımın idam fermanını? Kadir bilmezliğin, vefasızlığın bu kadarına pes pes doğrusu.”

Güner Kuban’ın annesi Seher Hanım: Politik entrikalar sonucunda, eşime olan sevgim ve çocuklarımı koruma duygusu arasında seçim yapmak zorunda bırakılarak müthiş bir yaşam mücadelesi verdim. Koca koca kayalardan ferik gibi uçtum.

MAGNESIA’DAN ALAÇATI’YA İKİ GÜNLÜK KÜLTÜR TURU

Ekran Resmi 2016-08-07 22.34.58Cuma ve cumartesi mini bir Ege turu yaptık. İlk durağımız Aydın’ın Germencik ve Söke ilçeleri arasındaki antik kent Magnesia oldu. Magnesia’yı 30 yıldır ekibiyle birlikte burada kazı çalışmaları yapan Prof. Dr. Orhan Bingöl’le dolaştık.

Magnesia’daki kazı çalışmalarını Kültür Bakanlığı’nın yanı sıra Batı Anadolu Grubu’nun desteğiyle sürdüren Bingöl, antik kentten sonra bize, görür görmez insana “Vuavvv” dedirten stadion ve yarım kalmış tiyatroya götürüp, bu yerler hakkında bilgi verdi. İkinci durağımız Alaçatı’ydı.

Çünkü 4 bin 500 ortaklı Batı Anadolu Grubu’nun 50. Yıl etkinlikleri kapsamındaki sosyal sorumluluk projelerinden biri de ‘İyi Pazarlar’dı. İnsanlara ‘Sağlıklı beslenme’yi anlatan ‘İyi Pazarlar’ projesi bölgedeki 20 pazarda faaliyette. Minibüsle dolaşan ekipteki diyetisyen, alışverişe çıkanlara sağlıklı beslenme konularında bilgi veriyor ve isteyenin vücut kilo endeksini ölçüp, takibini yapıyor.

STADİON