23 TEMMUZ 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Türkiye’nin ilk ve tek “Süperstar”ı… Ne kadar da havalı! Meğerse hiç de öyle değilmiş kazın ayağı…  “Süperstar”lığın dışı bizi, içi onu yaktı, ama haberimiz bile olmadı.

“Süperstar”ın Hürriyet’ten Cengiz Semercioğlu’na verdiği söyleşiyi okuyunca, yapayalnız bir kadın çıktı ortaya…

Sıfatı; şatafatlı, ama kendini hapsettiği – hapsedildiği dünya bir o kadar küçük mü küçük…

“Yalnız yaşayamayan biriyim” diyen Ajda Pekkan, annesinin ardından sırtını dayadığı yönetmen Ayşe Ersayın’ın ölümüyle boşlukta kaldığını ve yalnızlığını gidermek için 10 yıllık koreografı Deniz’i asistanı yaptığını söyledi. Pekkan, “Bazı akşamları benimle burada kalıyor. Kedisini de getirdi. Kedimizle, köpeğimizle burada yaşıyoruz” dedi.

Sokağa çıkmadığı için online alışveriş yapan, son aldığının iç çamaşırı olduğunu açıklayan Ajda Pekkan’ın evinin yan tarafını stüdyo yapma gerekçesi de ilginç:

“Sokağa çıkınca sürekli fotoğraflarımın çekilmesi nedeniyle biraz mağdurum. Bazen tuvalette bile fotoğraf çektirmek isteyen oluyor. Kimseyi de kırmak istemiyorum. Ama bu sefer de bir bakıyorum ki Instagram’da saçma sapan fotoğraflarım yüklenmiş. Şöhret demek, bu demek her halde.”

DOĞAL YAŞAM PARKI’NDA ÇAY KARTON BARDAKTA!

Uzuntarla’daki 4 bin dönümlük ormanın tahsisini Orman Bakanlığı’ndan alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, burayı her yaştan insanın yararlanabileceği şahane bir Doğal Yaşam Parkı’na dönüştürdü.

Bir yıldır Kartepe’ye yolum düştükçe 21 kilometrelik yürüyüş parkurlarından yararlandığım Uzuntarla Doğal Yaşam Parkı’ndan eskiden çok fazla yararlanan yoktu. Çalışmalar tamamen bitmemesine rağmen bu yaz ne zaman gitsem, her yaştan insanla dolu…

100 çadırlık kamp yeri,40 araçlık karavan alanı,5 bin kişilik mesire alanının bulunduğu park, ala geyik, ceylan ve karaca gibi hayvanların da doğal
yaşam alanı.

Park girişindeki Çocuk Hayvanat Bahçesi’ni gezenler, 17 türde 85 evcil memeli, 25 türde kanatlıyı yakından görme imkanını yakalıyor.

Yürüyüş yollarına belli aralıklarla çeşmelerin yapıldığı park, yakında 3 bin araçlık ücretsiz otoparka kavuşacak.

Belediye, Çocuk Hayvanat Bahçesi’nde kafeterya da açtı. Yürüyüşten sonra kafeteryada mola verdim. Şehrin yanı başında hayvanlar ve doğayla iç içe ortamda keyifle birkaç çay içeyim dedim. Görevli karton bardağı eline alınca, “Çayımı cam bardakta alabilir miyim?” dedim. Görevlinin yanıtı, “Cam bardakta çayı, sadece kahvaltı servisi yapanlara veriyoruz” oldu!

Böylesine güzel ve doğal bir ortamda, geleneklerimize uygun şekilde cam bardakta çay yerine, karton ne?

Ormanya’yı onca masraf ve emekle dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, umarım gözden geçirir
bu kararını.

GÜNÜN SÖZÜ

Büyük insanlar veda ederek gider, basit ve  küçük insanlar ihanet ederek. (Lao Tzu)