MİLLİYET CADDE – 26 ŞUBAT 2017 PAZAR  –  ALİCE

Yılmaz Erdoğan’ı 12 yıl sonra BKM Sahnesi’ne çıkartan ‘Münaşaka’ adlı gösteriyi nihayet izledim. Şov dünyasında kalemini beğendiğim isimlerden biridir Erdoğan. O nedenle akıllı cep telefonlarına dair esprilerle başlayıp, içsel yolculuğunun onu nereye götürdüğünü anlatan oyununu çok, ama çok beğendim. Bir ara gülmekten karın kaslarımın ağrıdığını bile söyleyebilirim.

Sosyal medyadaki ilk selfie denemelerinden ortaya çıkan “Kulaksız Yılmaz Erdoğan” haberleriyle başlayan ‘Münaşaka’ yolculuğunda o kadar komik şeyler anlattı ki sanatçı, onları yazsam esprisi kaçar, o yüzden repertuvar değişir diye yapmayacağım bunu. Sadece Erdoğan’ın izleyenleri kahkahaya boğan esprilerini teğet geçerek anlatmaya çalışacağım.

Cannes’da yaşananlar

Cem Yılmaz’la birlikte oynadıkları ‘Son Umut’ filmi için ünlü aktör Russell Crowe’un BKM Mutfak’ta yetişen Metin Keçeci üzerinden kendisiyle nasıl temasa geçtiğini ve o filmin çekimlerinde yaşadıklarını öylesine mizahi bir dille anlattı ki Erdoğan, kahkaha krizine girmemek elde değildi.

Yılmaz’ın, Robert De Niro ile Cannes’daki tanışması, masalarına gelen Uma Thurman’ı nasıl öpeceğine dair kurduğu hayallerin nasıl suya düştüğü, oynadığı Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filminin Cannes’da ödül alması üzerine Kültür ve Turizm Bakanı ile bakanlık yetkilileriyle yaptığı telefon konuşmalarına  dair anıları kırdı geçirdi herkesi…

‘Kadın çorabı giydik!’

Russell Crowe’un, ata binmeden önce kendisine ve Cem Yılmaz’a, “Mutlaka kadın çorabı giyin” tavsiyesini “O bizi bozar” diyerek dinlemediklerini, ama ilk çekimlerden sonra bacaklarının tahriş olması üzerine iki komedyenin ten rengi birer külotlu kadın çorabı alıp, giyme maceraları da öyle…  ‘Münaşaka’nın tek duygusal bölümü var, o da Erdal Tosun’la ilgili… Erdoğan, içsel yolculuk arayışında Erdal Tosun’un tavsiyesiyle alıp okuduğu ‘Levh-i Mahfuz’ kitabının hayatını ne denli değiştirdiğini anlatırken, trafik kazasında hayatını kaybeden oyuncunun sahneye yansıtılan fotoğrafı hem ona, hem izleyenlere hüzünlü anlar yaşattı.  Yılmaz Erdoğan, Köyceğiz’e yerleşmesinin de bu içsel yolculuğun gereği olduğunu söyledi.

CEM YILMAZ’LA OSCAR!  

Amerika ile Türkiye arasındaki saat farkı nedeniyle Oscar Ödül Töreni’ni izlemek için uykusuz kalmak şart. 26 Şubat’ı 27 Şubat’a bağlayan geceki Oscar Ödül Töreni’ni Digiturk verecek, Yekta Kopan ve Özge Özpirinçci anlatacak. Cem Yılmaz, Berrak TüzünataçBuğra Gülsoy ve Muzaffer Yıldırım yorum yapacak.  89’uncu Oscarları kimlerin alacağı ilgilendirmiyor beni. Sırf Cem Yılmaz’ın yapacağı espriler için izleyeceğim Oscar’ı…

‘MİRKELAM ŞARKILARI’ VE TARKAN’IN VEFASI! 

Tribute albüm çıkaranlar kervanına Mirkelam da katıldı. DMC etiketiyle satışa sunulan ‘Mirkelam Şarkıları’ albümü, çıkar çıkmaz iTunes’un en çok satanlar listesinde zirveye oturdu. Çünkü Mirkelam’ın 20 yılı aşan müzik yolculuğunda okuduğu şarkıları, bu kez müzik dünyasının ünlüleri söyledi. RUNLTD prodüktörlüğünde hazırlanan, “Saygı değil, sevgi albümü”nde ‘Mirkelam Şarkıları’ndaki 10 eseri bakın kimler okudu?  Gülşen ‘Her Gece’, Teoman ‘Hatıralar’, Göksel ‘Unutulmaz’,  Kenan Doğulu ‘Tavla’, Nil Karaibrahimgil ‘Asuman’, Mabel Matiz ‘Laubali’, Bedük ‘Terle’, Feridun Düzağaç ‘Erenköy’, Eser Yenenler ‘Ah Bir Joker’ ve Pinhani ‘Yollar’.

Ozan Çolakoğlu, Volga Tamöz ve İskender Paydaş’ın ikişer Mirkelam şarkısını düzenlediği albümde Tarkan da olacaktı. Şarkıcı, projenin başında ilk teklifi Tarkan’a yaptı.

Ancak Megastar, son dönemde çok fazla tribute albümde şarkı söylediği gerekçesiyle arkadaşı ve meslektaşının teklifini kabul etmedi.