17 Eylül 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

65 yıldır Adanalıları tiyatro oyunlarıyla buluşturan Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, yeni tiyatro sezonunun açılışını Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Salonu’ndaki yeni bir oyunun prömiyeriyle yaptı. 29. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamındaki açılış ve prömiyerde sergilenen oyun çok özeldi. Çünkü Yılmaz Güney’in 60 yıl önce yazdığı ‘Boynu Bükük Öldüler’ romanı ilk kez tiyatro oyunu olarak sahnelendi ve bunu da sanatçının memleketi Adana yaptı.

Kitabı okumadığım için Güney’in yazdığıyla dramaturg Ali Berktay’ın ‘Boynu Bükük Öldüler’i arasındaki farkı bilemem, ama oyunu prömiyerinde izlemiş biri olarak şunların altını çizebilirim. Koreografi, oyuncuların dans performansları, perdeye yansıtılanların oyuna katkısı ve sahnenin önündeki orkestra çukurunun kullanılışı süperdi.

O yüzden hem oyunun arasında hem sonrasında yönetmen ve koreograf Ayşe Emel Mesci’yi tebrik ettim. Temsilin sonunda herkes gibi ben de sahnede performans sergileyen tüm oyuncuları avuçlarım kızarana kadar alkışladım. Bir alkış da Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ekibine… Güney, yazdığı romanla ağalık düzeninin kötü yanına dikkat çekerek yaşadığı topluma ışık tutmaya çalıştı 60 yıl önce. ‘Boynu Bükük Öldüler’ romanı ilk kez tiyatro oyunu olarak sahnelendiğinde ise sanatçının salonun bir köşesindeki küçük masa üstündeki fotoğrafını da küçük bir mum aydınlattı bütün gece.

SELDA ALKOR: BU İKİ FİLMDE OYNAMAYI ÇOK İSTERDİM

’29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin konuk sanatçıları Selda Alkor, Zihni Göktay ve Halil Ergün, festivalin sponsorlarından Esas 01 AVM’nin müşterileriyle sohbet toplantısına katıldı. Etkinliğin yapıldığı katta, bu yılki festivalin yüzleri Fatma Girik’le Cüneyt Arkın’ın oynadığı filmlerin afişleri sergileniyordu. Selda Alkor, sergiyi gezdikten sonra bana, iki afişi gösterip, şöyle dedi:

“İşte Fatma’nın (Girik) oynadığı filmlerden bu senaryolar keşke bana gelseydi dediklerim. ‘Toprak Ana’ ve ‘Bu Devrin Kadını’ filmlerinin afişlerindeki logolardan da anlaşılacağı gibi ikisi de Fatma’nın hayat arkadaşı Memduh Ün’ün şirketi Uğur Film yapımı. İkisi izleyince keşke bu filmlerde oynamak bana kısmet olsaydı dediğim projelerden

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir ülkede akıl ve sanattan çok, servete değer verilirse, bilinmelidir ki, orada keseler şişmiş, kafalar boşalmıştır.” (Friedrich Holderlin)