24 EYLÜL 2019 SALI . –  MİLLİYET CADDE . –  ALİCE

‘9’uncu Bodrum Türk Filmleri Haftası’ için konaklayacağımız otele gittiğimde, park halindeki onlarca Honda motor dikkatimi çekti. Sorunca hepsinin Goldwing Riders Club üyeleri olduklarını öğrendim.
Kaydımı yaptırıp, odama gidip, eşyalarımı bıraktım ve kahvaltıya indim. Hayli kalabalık restoranda boş yer ararken eşi Savaş Yurtsever ve birkaç kişiyle kahvaltı yapan Aslı Hünel seslendi. Masalarına oturunca şarkıcı, Bodrum’a ‘Türk Filmleri Haftası’ için
değil, ‘Goldwing Riders Club’ üyeleriyle tatile geldiklerini söyledi.
Hünel, aralarında eşinin de olduğu 55 motorcunun çarşamba sabahı İstanbul’dan çıkıp, 11 saatte Bodrum’a geldiklerini anlattı. 15 yıldır motor kullandığını, beş yıldır Goldwing sahibi olduğunu söyleyen eşi, “Aslı’ya motor aşkını iki yıl önce ben
aşıladım” dedi.
İstanbul’daki motorcu arkadaşlarıyla ayda bir İstanbul çevresinde topluca tura çıkan club üyeleri, Bodrum’a ise Türkiye genelindeki 150 arkadaşlarından 55’iyle katıldı.
Motorcular, bir gece sonra Hapimag Sea Garden’dan Bodrum’a çıkarma yaptı.
Ben de onlarla birlikte gittim. 55 motorcuyu şehir içinde
peş peşe geçerken görenler cep telefonlarına sarılıp,
onları çekti.
Goldwing Riders Club Başkanı Sina Afyoneri’nin altında Cem Yılmaz’ın yazın Bodrum’da kullandığı üç tekerli motoru vardı. Afyoneri, tura davet ettiği club üyesi Yılmaz’ın işi nedeniyle gelemediğini, Bodrum’daki motorunu İstanbul’a getirmesini rica ettiğini söyledi.

BİROL GÜVEN’DEN GANİ MÜJDE İTİRAFI

Bodrum’da bu yıl dokuzuncusu gerçekleşen ‘Türk Filmleri Haftası’nın beş yıldır bir ayağı da Kos’ta yapılıyor. Her yıl vizyona yeni giren veya girecek Türk filmleri, bin 400 civarında Müslüman Türk’ün yaşadığı İstanköylüler’e gösteriliyor.
Bu yıl da öyle oldu. İstanköy Belediyesi ve İstanköy Müslümanları Kültür Dayanışma Kardeşlik Derneği’nin ev sahipliğindeki etkinliğe katılanlar arasında, Sumru Yavrucuk, Gani Müjde ve Birol Güven de vardı.
Masada koyu bir sohbete dalan üçlüden Güven, tur rehberliğini bırakıp, Müjde’nin senaryo ekibine katıldığı dönemden ilginç bir anı anlattı:
“Resul Ertaş, Fatih Solmaz ve Metin Açıkgöz’le birlikte Gani’nin senaristleri olarak çalıştığımız dönemde her sabah 11.30’da toplantımız olurdu. Gani, yazdıklarımızı okur, ‘Bunlar olmadı’ deyip, bize gönderirdi. O dönemde Belma’yla (eşi Belma Canciğer) flört eden Gani, her gün 15.00’te onunla buluşurdu. Bunu öğrenince toplantı saatini 14.30’a kaydırdık. Gani, yarım saat sonra sevgilisiyle buluşacağı için, senaryolara şöyle bir bakıp, ‘Tamamdır’ demeye başladı, biz de yırttık!”

KOS BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AKDENİZ FİLM FESTİVALİ ÖNERİSİ

Kos’un yeni Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras, ‘9’uncu Bodrum Türk Filmleri Haftası’ nedeniyle adaya giden Türk heyetini Belediye Meclis Odası’nda ağırladı ve ilginç iki öneride bulundu.
“Bodrum ve Kos olarak ortaklaşa ‘Akdeniz Film Festivali’ düzenleyelim” diyen Nikitaras, bir çağrı da Türk senaristlere yaptı:
“Türk heyetinde önemli senaristler var. Kos Adası’nı da içeren eserler yazın, çekim konusunda belediye olarak her türlü destek bizden…”
‘Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın mimarı ve SİSAY Başkanı Cenk Sezgin, “Biz, Yunan filmlerini Türk halkıyla buluşturmayı planlarken, bu öneri bizi ziyadesiyle memnun etti. Projeyi hayata geçirmek için en kısa zamanda bir kurul oluşturup, yol haritamızı belirleyelim” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Senden nefret edenler aslında, seni bunca insanın neden sevdiğini anlamayan gizli hayranlarındır.” (Paulo Coelho)