MİLLİYET – 17 ARALIK 2016 CUMARTESİ  –  ALİCE

Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’nde okumuş, 13 yıl çalıştığı Procter & Gambleın Avrupa Pazarlama Direktörü’yken bir seyahat dönüşünde 2.5 yaşındaki oğlunun attığı tokat yüzünden kariyerine ara vermiş beyaz yakalı bir kadın…

Ömrünü adadığı oğlu belli bir yaşa gelince aldığı bir dizi eğitim sonrası yaşam koçluğuna başlamış, binlerce insana kişisel gelişim konusunda eğitim vermiş, “Melekler ile Yaşamak” ve Yeni Çağın Çocukları kitaplarını yazmış Beki İkala Erikli, önceki akşam “Hayal Dünyası” adlı ofisinin bulunduğu apartmanın girişinde bir kadının silahından çıkan üç kurşunla öldü.

Erikli ile tanışıklığım yoktu ama ikimiz de Mona Kitap yazarıydık. O yüzden “Ali Eyüboğlu’na ışık olsun” notuyla imzalayıp yollamıştı bana son kitabı Yeni Çağın Çocuklarını.

Zanzibar seyahatinde yanıma aldığım kitaplardan biriydi Erikli’ninki.

İstanbul’a döndüğüm günün akşamında Erikli’nin öldürüldüğünü öğrenince şoke oldum. Kadın olduğu söylenen katilin biri, Erikli’nin ergenlik çağına getirdiği oğluyla mutlu bir hayat sürmesine izin vermedi.

Bir canın bir mermi kadar değeri olduğu bir dünyadan erken ayrılan Erikli’nin mekânı cennet, kitabını yazdığı melekler yoldaşı olsun.

APPLE’A GÖRE 2016’NIN EN İYİSİ 

Tarkan’ın sanat müziği albümü “Ahde Vefa” için yapılan yorumları hatırlayın.

Sanat müziğinin “Diva”sı Bülent Ersoyun “Fevkaladenin fevkinde” deyip beğendiği Tarkan’ı beğenmeyenler vardı.

TV ve radyo programları, gazete sütunları, internet ve sosyal medyada kayıt altında hepsi.

Müzik CD’si 100 bin satanın heykelinin dikildiği bir dönemde tirajı 300 bine yaklaşan Tarkan’ın “Ahde Vefa”nı beğenmeyenlerin kimler olduğunu sıralasam Ali’ce’ye sığmazlar. Çünkü o kadar çoklar…

Peki “günün sonu”nda ne oldu?

Medyada, müzikte veya oyunculukta hiçbir baltaya sap olamamış, yaptıkları hiçbir iş tutmamış, bilgi ve beceri yoksunu kifayetsiz muhterislere “kapak” olacak açıklama Applemusic’ten geldi.

Applemusic, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2016’nın “En İyileri”ni açıkladı.

Türkiye’de 2016’nın En İyileri”nde TarkanAhde Vefa”yla birinci sırada.

JENNIFER, BİZİMKİLERİN NASIL ÇALIŞTIĞINI BİLSE

dec04-2015-1392-jennifer-lawrence_612x380Uzay Yolcuları” (Passengers) filminin Oscar ödüllü oyuncusu Jennifer Lawrence’ın Anadolu Ajansı’na yaptığı şu açıklama ilginç:

“Benim için filmin en zor yanı, yoğun ve uzun çalışma saatleri oldu. Neyse ki Chris Pratt vardı. Yoksa muhtemelen ölürdüm. Abartısız, Chris beni hayatta tuttu.”

Lawrence, Türkiye’deki meslektaşlarının her hafta bir film uzunluğunda dizi çekebilmek için nasıl mesai yaptıklarını bilse, acaba ne söylerdi?

Lawrence, bir iki ay süren bir film için çalışmaktan ölecek duruma gelirken bizimkiler yılın 8 – 9 ayı yapıyor aynı mesaiyi…

GÜNÜN SÖZÜ

Dünya herkese yetecek büyüklükte. Onun için başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun. (C. Chaplin)