MİLLİYET CADDE – 7 ŞUBAT 2016 PAZAR  –  ALİCE

Tribute albümü yapılan sanatçılar arasına yakında Zeki Müren de katılacak.

Satışların dibe vurduğu bir dönemde Orhan Gencebay, Kayahan ve Aysel Gürel için yapılan tribute albümler, yapımcılarına iyi para kazandırdı.  Hâl böyle olunca Murat Yıldırım’ın DMC Müzik’le ortaklaşa yaptığıfft16_mf6591970 ‘Zeki Müren’e Saygı Albümü’, müzik dünyasının en çok konuşulan konularından biri oldu.

‘Sanat Güneşi’, servetini Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Mehmetçik Vakfı’na bağışladığı için Yıldırım, izni onlardan aldı.

Yıldırım, Zeki Müren şarkıları için iki vakfa toplam 40 bin TL ödedi.

Bu paranın, çifte Zeki Müren albümünün CD ve dijital satışlardan elde edeceği muhtemel gelir karşısında çok az olduğunu düşünenler ve konuşanlar var. Müzik dünyasında konuşulanları Yıldırım’a sordum.

Yıldırım,Herkes Orhan Gencebay, Kayahan ve Aysel Gürel tributelerini konuşuyor. Çünkü onlar iyi sattı, ama her tribute satacak diye bir kural yok. Ahmet Kaya, Musa Eroğlu, Barış Manço gibi değerli sanatçılar için de yapıldı ama onlar satmadı” dedi.

Bir aranje 10 bin TL

Mehmetçik Vakfı ile TEV’in Zeki Müren şarkıları için yılda 2 – 3 bin TL civarında telif aldığına dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi:

“Albümdeki 16 şarkıdan sadece sekizinin söz ve bestesi Zeki Müren’e ait. Diğerlerinin bestecilerine de ayrıca telif ödedim. ‘Beklenen Şarkı’nın varisini gazete ilanıyla Kanada’dan bulup, 2 bin 500 dolar ödedim. Albümdeki şarkıların söz ve besteleri için şu ana kadar harcadığım para 90 bin TL civarında.

Müzik dünyasında işler kötü, ama iyi aranjör, iyi para. Her şarkı için 10 bin TL aranje parası ödüyorum. Söz, beste ve aranje giderleri 250 bin TL’yi buldu. CD baskıları ve reklam giderlerini de dahil ettiğimde 400 bin TL’yi buluyor Zeki Müren şarkılarının gideri. ‘Sanat Güneşi’ne yakışır bir saygı albümü için Paris’e gidip Enrico Macias’la Şevval Sam’a düet yaptırdım. Sırf bunun için 30 bin TL harcadım. 60 bin CD satar ve dijitalden de 100 bin TL gelirse 50 – 60 bin TL bir kazancım olur.”

‘YENİ NESİLLER TANIYACAK’

Murat Yıldırım’ın ‘Zeki Müren’e Saygı Albümü’ ya da ‘Zeki Müren Gazinosu’ adını vereceği çifte CD, mart ayında müzik marketlerde olacak.

Halit Ergenç, Muazzez Abacı, Muazzez Ersoy, Mustafa Ceceli, Enrico Macias – Şevval Sam, Kıraç, Funda Arar, Göksel, Belkıs Özener – Ferda Anıl Yarkın, Enbe – Nükhet Duru, Gökhan Tepe, Yaprak Sayar ve Boğaziçi Caz Orkestrası’nın yanı sıra iki sürpriz ismin Zeki Müren şarkılarını okuyacağı albümün prodüktörüne sormadan edemedim:

Bu kadar düşük bir kazanç için o kadar parayı riske etmeye değer mi? Yıldırım’ın yanıtı şu oldu:

“Bu albüm sayesinde Zeki Müren şarkılarını yeni nesiller de tanıyacak. Bu şarkılar radyolarda çalındıkça Mehmetçik Vakfı ve TEV’in yıllık telif geliri artacak. Kayahan ve Aysel Gürel’den sonra Zeki Müren’e saygı albümü yapmamın sebebi; insanlara, ‘Vay be, ne şarkılar yapmış!’ dedirtmek.”

GENÇLERE FIRSAT VE İMKAN VERİNCE

Kendine güvenen, medeni cesareti olan girişimci gençlere bayılıyorum. Üniversiteli gençlerin; erişilmesi, ikna edilmesi zor sanılanlardan randevu kopardıklarında yaşadıkları mutluluğa tanıklık etmekse ayrı bir keyif.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden Rahime Şeremet’ten şöyle bir mesaj aldım:

“Üniversitemizin radyosunda program yapıyorum ve sizi de konuk almak istiyorum.”

Kabul ettim ve yayına gittim. Üniversitede bir de radyoda program, Plato’da stajyerlik yapan Şeremet’in hedefi haber spikerliği. Bu amaçla kursa giden Şeremet’e bunun yeterli olmayacağını, yurt dışında mutlaka dil eğitimi alması gerektiğini tavsiye ettim.

Yayından çıkınca Okan Üniversitesi’nden bir mail aldım. Mailde, açılışına gittiğim Miami’deki Okan Internatinal University’nin (OIU) ilk Türk öğrencilerinin haber ve fotoğrafları vardı. 2015 – 2016 eğitim yılında Okan Üniversitesi’nde hazırlığa başlayan öğrencilerin ikinci sömestiri OIU’de geçirmek için gittikleri Miami’deki mutluluğunu görmeliydiniz.