1 Kasım 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Bu hafta sonunu Şırnak ve Cizre’de geçirdim. Şırnak ve ilçesine daha önce de gitmiştim. Görsel hafızam iyidir, gördüğümü kolay kolay unutmam… Gözlerimi bağlayıp, Şırnak veya Cizre’ye bırakıp, “Neredeyiz?” diye sorsalardı, tanıyamazdım. Çünkü ne Şırnak ne de Cizre’nin bu denli değişeceğini hayal bile edemezdim.Bölücü terör örgütünün 2015’teki hendek eylemleri sırasında büyük zarar verdiği Şırnak ve Cizre, tıpkı Diyarbakır-Sur gibi devlet tarafından yeniden inşa edildi. Çoğu eski, sıvasız ve boyasız evlerin yerini TOKİ binaları aldı.

Artık iki şehirde de tek hakim güç devlet.

Sur Kültür Yolu Festivali’nde HDP yöneticileri Diyarbakırlılar’ın festivali boykot etmesini istedi, ama halk bu çağrıya itibar etmedi. Amma velakin, ‘Cizre Müzik Festivali Mr. Dosso Dossi’de sahneye çıkmayı önce kabul eden Xero Abbas ile Tara Memedova, sonra Cizre’ye gelmekten vazgeçti. İki şarkıcı da Cizre’deki festivale katılamayacaklarını sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Gençler oradaydı

Terör örgütü, Dosso Dossi’nin Şırnak Valiliği, Cizre Kaymakamlığı ve Cizre Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği ücretsiz konsere insanların gitmesini istemedi. Buna rağmen çoğunluğu gençlerden oluşan binlerce insan; Soner Sarıkabadayı, Sefo, Kurtuluş Kuş, Burak Bulut ve Mr. Dossi Dossi’yi dinlemek için Mem u Zin Parkı’na akın etti. Şırnak Valisi Osman Bilgin, konsere gelenlerin 100 bin civarında olduğunu söyledi.

Şırnak ve Cizre’de eskisi gibi terör eylemi yok, ama “Su uyur düşman uyumaz” derler, o yüzden güvenlik tedbirleri had safhadaydı.

Dev bir sahne, dev ekranlar, müthiş ışık şovları, havai fişek gösterileri ve müzik dünyasının yıldızlarının söylediği şarkılar Cizreliler ve Cizre’ye gelenlere keyifli bir gece yaşattı. Sefo, Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut şarkılarına gençler koro gibi eşlik etti.

5 Kasım’da Harran

Memleketi Doğubayazıt’tan sonra Dosso Dossi Müzik şovunu Cizre’de düzenleyen ve on binlerce insana ücret ödemeden ünlüleri sahnede dinleme imkanı sağlayan Hikmet Eraslan, “Amacımız Türkiye’nin her tarafına müziğin ve sanatın dokunuyor olması” dedi ve ekledi:

“Doğu ve Güneydoğu’nun gelişebilmesi, sanayinin ve turizmin akabilmesi için Dosso Dossi Holding olarak yaptığımız bir sosyal sorumluluk projesidir bu. Gittiğimiz yerlere, tanıtımı adına ciddi katkı sağlıyoruz, bereket götürüyoruz. Her etkinliğimizden sonra insanlarımızın o bölgelere gidiyor olması bizi çok mutlu ediyor. 5 Kasım’da Harran’da olacağız. Ülkemizin güzel noktalarını tanıtıyor olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Bu tür konserler sadece büyük şehirlerde değil, Anadolu’nun her yerinde olmalı. O yüzden bunu yapıyorum, çünkü milletim her şeyin en iyisini hak ediyor.”

Soylu: Huzurun hüküm sürdüğü topraklarda bugün 

‘Cizre Müzik Festivali Mr. Dosso Dossi’, iş insanı Hikmet Eraslan’ın yaklaşık 9 milyon TL harcayarak gerçekleştirdiği bir etkinlikti. Hikmet Eraslan, ‘Mr. Dosso Dossi’ kimliğiyle sahnede DJ’lik yaparken, etkinliğin sosyal medya hasthag’lerini açıkladı:

‘#mutluşırnak’ ve ‘#mutlucizre’…

Bu hasthag’lar altında ne kadar paylaşım yapıldı bilmiyorum, ama şunu biliyorum. Konser saat 23.00 sıralarında bitti… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saat 00.43’de Cizre’deki konserden üç fotoğrafı Twitter’da şu notla paylaştı:

“Huzurun hüküm sürdüğü topraklarda bugün… On binler Şırnak Cizre Müzik Festivali’nde…”

GÜNÜN SÖZÜ

“Çocukluğunda anne ve babalarının gözünde değer bulamayanlar, ömür boyu o değeri başkalarının gözünde ve sözlerinde arar.” (Doğan Cüceloğlu)