MİLLİYET – 20 HAZİRAN 2016 PAZARTESİ  –  ALİCE

Digitürk, 1.3 milyar dolara Katarlı BeIN Sports’a satıldı, ama para henüz yatmadı. Çünkü, 60 günlük itiraz süresinin bitmesini bekliyor Katarlı grup. Bu sürede mahkemeye başvurup itiraz eden olmazsa şirket 3 Ağustos’ta parayı yatırıp, Digitürk’ün tek sahibi olacak.

Digitürk Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal
Digitürk Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal

3.5 milyon abonesi olan Digitürk, üç yıldır yatırım yapılmayan bir platformdu. Digitürk’ün Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal, digital platformun yeni patronajla birlikte yapacağı ilk işin, müşteri memnuniyeti olacağını söyledi. Önal, Digitürk’ün orta vadede yapacaklarını ise şöyle sıraladı:

Spor dışı içeriğimizi daha da geliştireceğiz. Hedeflerimiz arasında ortaklaşa yapımlarda dizi ve film sektörüne girmek, bunun için Digitürk’te kanal ya da kanallar açmak var. Game Of Thrones gibi birçok dizinin Amerika’yla aynı anda Digitürk’te yayınlanması için gerekli anlaşmalarımızı yaptık.”

‘İhale için çok istekliyiz’
Digitürk’ün önündeki en büyük sınav, Süper Lig maçlarının yayın hakkı ihalesi olacak. 2016-2017 futbol sezonunun yayın hakkını da elinde bulunduran Lig TV, kasımdaki ihalenin en heveslisi. Önal, “Şimdiye kadar Türk futboluna 4 milyar dolar kaynak aktaran bir platform olarak ihale için en hazırlıklı, istekli, arzulu ve en konsantre grubuz” dedi.
Kasım’da yapılacak ihalenin başka talipleri, hatta “TV haklarıyla internet ve mobil hakları ayrı ayrı ihale edilsin” diyeni bile var.

Cine 5 ve Teleon’dan biliyoruz, maçların yayın hakkını alıp zarar etmeyen platform yok. Digitürk karda, ama Lig TV, az da olsa zararda.RTÜK’ün maç yayını sırasında hareketli bant reklamına getirdiği yasağın bu zarara etkisi büyük. Önal, o yasağın Lig TV’ye faturasının yüzde 30 gelir kaybı olduğunu söyledi.

Futbola ilgi azaldı
Türkiye’de insanların futbol maçlarına olan ilgisi azaldı. Stadyumlara maç izlemeye giden de TV’den maç izleyen de azaldı. 2015’te bizim statlarda maçlar ortalama 8 bin kişiye oynanırken Avrupa’da durum şöyle:

Almanya’da 42, İngiltere’de 35, İspanya’da 30, İtalya’da 24 bin, Fransa ve Hollanda’da ise 20’şer bir kişi.

Futbola olan ilginin ve gelirin azaldığı yerde KDV hariç yıllık 340 milyon dolar olan maç yayın hakkının söylenildiği gibi 600 milyon dolarlara çıkması mümkün mü?
Önal’a göre, “İhale kızışırsa olabilir, ama sürdürülebilir bir rakam değildir bu… Gelirlerimizin tümü TL olmasına karşın, ihale şartnamesi gereği ödemenin yarısını TL, yarısını dolar olarak yapıyoruz. Dolar fırladığı zaman anında başlıyor zarar” dedi.

BUNLARI HAK EDECEK ÇOK ŞEY YAPTI ARDA!

İspanya maçında Türklerin yuhaladığı Türk Milli Takımı'nın kaptanını teselli etmek, Barcelona'dan takım arkadaşı Iniesta'ya düştü!
İspanya maçında Türklerin yuhaladığı Türk Milli Takımı’nın kaptanı Arda Turan’ı teselli etmek, Barcelona’dan takım arkadaşı Iniesta’ya düştü!

Euro 2016’nın en kötü takımlarından biriyiz. Tel tek dökülen bir takımımız var. Hal böyleyken Arda Turan’ın hedef seçilip, halen futbol hayatını sürdürdüğü İspanya seyircisinin önünde yuhalanmasını anlamış değilim.

Bizim taraftar yuhaladıkça, İspanyol taraftarlar sahip çıktı Arda’ya.
Bir Türk olarak utandım o tablo karşısında…

Arda Turan kim?

Türk Milli Takımı’nın kaptanı ve her şeyiyle bizden biri…
Değerlerini yok etme konusunda mahir bir millet olarak bakar mısınız Arda’ya yaptıklarımıza?

Düne kadar Arda’yı Barcelona’ya, Aslıhan Doğan’ı Arda’ya yakıştıramıyorduk, bugün reklamlarda oynuyor, sahada oynamıyor diye kızıyoruz ona.

Ne yapsa yaranamıyor bize Arda!

GÜNÜN SÖZÜ

Trabzon’un ‘ı’ harfi gibisin; hem varsın, hem yoksun!