30 Nisan 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Denizbank ve Türkiye Sinema Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle düzenlenen 6. Denizbank İlk Senaryo İlk Film, Dizi-Mini Dizi Senaryo Yarışması ve İlk Senaryo Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu.

Denizbank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın ödülleri 4 Mayıs Perşembe akşamı CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’daki törende sahiplerine verileceği için sonuçların o tarihe kadar açıklanması yasak.

Denizbank İlk Senaryo Yarışması’nda jüri üyesi olduğum için kimin kazandığını biliyorum, ama İlk Film Yarışması’nın sonucunu bilmiyorum.

4 Mayıs Perşembe akşamı Taksim’deki CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’daki törene kadar ambargolu olduğu için jüri olduğum kategorinin sonucunu açıklamayacağım, ama o toplantıya dair izlenimlerimi, ‘Camdaki Kız’ın son bölümlerine ve ‘Yargı’nın geleceğine dair birkaç taze bilgiyi paylaşacağım. 

Final yolunun yıldızı Laz Kızı

Daha önce de yazdım, ama bu vesileyle tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. 6. Denizbank İlk Senaryo Yarışması’nın Jüri Başkanı yönetmen ve senarist Ozan Açıktan’dı.

Benim de olduğum jürinin üyeleri ise şunlardı:

Oyuncular Tamer Levent, Ege Kökenli, yönetmen Türkan Derya, yazar ve senarist Sema Ergenekon, Deniz Kültür Yöneticisi Burcu Hancı.

Şimdiye kadar ‘Gümüş’ten ‘Yer Gök Aşk’a, ‘Kara Para Aşk’tan ‘Sıla’ya, ‘Karagül’den ‘Karadayı’ya başarılı olmuş birçok diziyi yazan Sema Ergenekon, Kanal D’de devam eden ‘Yargı’nın da senaristi.

Jüri toplantısına kadar Sema Ergenekon’la sohbetim yoktu. Jüri toplantısında senaryo üstüne söylediklerini dinledikten sonra Sema Ergenekon’un yazdığı her dizinin neden tuttuğunu daha iyi anladım.

Hayatım, başarılı olmuş insanların hikâyelerini okumakla geçti. O yüzden başarının tesadüfi olmadığına, kişinin işine olan aşkı, tutkusu ve doğru bildiği yolda yürümesinin onu hedefine ulaştıracağına inanırım.

Alanında başarılı olmuş insanların, umut ışığı gördüğü genç yeteneklere destek çıkmasını da aynı ölçüde önemserim.

Sema Ergenekon’da bunların hepsini gördüm.

“İlk Senaryo Yarışması”nda 160 yarışmacı arasından finale kalan 10 adayın senaryosunu değerlendirdik biz.

Sema Ergenekon, 10 senaryodan biri olan “Tuhaf Bir Gece”nin yazarı Nil Deniz Demirel’in kalemini çok beğendiğini ve onu seneye de Kanal D’de devam edecek “Yargı”nın senaryo ekibine dâhil etmeyi düşündüğünü söyledi.

Aynı toplantıda psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu’nun aynı adlı kitabından dizi yapılan “Camdaki Kız” finale giderken neler olacağını da öğrendim.

Kitabı okumuş olanlar finalinin nasıl olacağını tahmin edebilir, ama seyirciye saygımdan finali yazmayacağım. Ancak 78’inci bölümle 82’nci bölümler arasında dizinin yeni yıldızının “Laz Kızı” olacağını belirteyim. Şarkıcı Alya’nın canlandırdığı “Laz Kızı”yla “Hayri” arasında kebapçıdaki kavgadan sonra filizlenecek aşk ‘mutlu son’la bitmeyecek.

Teoman’dan sürpriz var

2018 yılında “Tembelim”, “Ruhen yaşlandım”, 2022’de “Çalışmaya üşeniyorum, her şeye üşenir oldum” açıklamalarıyla üzdüğü sevenlerine Teoman’dan bu kez müjdeli bir haber var. Şarkıcı sevenlerini mutlu edecek haberi Twitter hesabından şöyle duyurdu:

“Arkadaşlar, bir sürü albüm çıkaracağım şu sıralar.

1.Aşık Bir Adam: İçinde Müslüm Baba ‘Nilüfer’, Şebnem Ferah ‘Sigara’ gibi harikulade aşk şarkılarının olduğu bir albüm. Geri kalan şarkılar sürpriz olsun. Aşk baladları. Çok minimal bir albüm bu. Sadece bir elektro temiz gitar üzerine söyledim bu şarkıları. 2 Haziran’da sizlerle.

2. ‘Live ’22’ albümü: Adından anlaşılacağı gibi 2022’de verdiğim konserlerden seçki şarkılar. 11 Ağustos’ta sizlerle.

3. Ve, ve, ve… Artistik, ticari olmayan, son albümüm olacağını düşündüğüm:

‘Ben, Zargana, Deus ex Machina.’

Bu albümden ilk single ‘Nevrozumun Zindanı’nı dinlediniz zaten. Bu albümün çıkışını öne aldım. 1 Eylül’de yayınlanacak.

Fakat farklı bir şey yapacağım bu albümün çıkışından önce. İki tane şarkıyı sadece YouTube’dan sizlere sunacağım en yakın zamanda. İlk şarkı, ‘1994 Berbat Bir Yıldı’. İyi dinlemeler.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Söz konusu başkalarının derdi olunca nasıl da hep daha zeki ve daha nesnel oluruz.” (Zweig)