MİLLİYET CADDE – 26 KASIM 2013 SALI  –  ALİCE

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” olan 25 Kasım’da “Kadına Yönelik Şiddeti Durduracağız Platformu”nun kamuoyuyla paylaştığı rakamlar korkunç…

10 ayda cinayete kurban giden kadın sayısı 189… Her ay ortalama 19 kadının kocası, sevgilisi ya da akrabaları tarafından öldürülmesi ne demek?
2013’teki kadın cinayetlerinin sebeplerine bakar mısınız?
* Ayrılık,  boşanma: Yüzde 29
* Kadının hayatına dair bir     karar vermek istemesi: Yüzde 24
* Kıskançlık: Yüzde  21
* Ekonomik sebepler:  Yüzde 9
* Diğer: Yüzde 17…
Peki bu gerekçelerle 2013’ün 10 ayında 19 kadını öldürenler kimler?
* Kocası: Yüzde 31
* Eski kocası: Yüzde 5
* Sevgilisi, eski sevgilisi: Yüzde 14
* Oğul, ağabey, akrabalar: Yüzde 10.
* Bilinmeyen, şüpheli,  tanımadığı tarafından: Yüzde 39…
2013’te erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden 10 kadından 3’ünü öldürenin kocası olması kadar vahim olan bir şey daha var, o da bu cinayetlerin yüzde 40’ının faili meçhul olması… Görünen o ki ne “sosyetik kampanyalar” ne de “kamu spotları” merhem olacak Türkiye’nin kanayan bu yarasına! Çünkü yara derin ve üstelik çoktan kangrene döndü… Çare pansuman değil, cerrahi müdahale…
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Kadına Yönelik Şiddete Karşı El Ele Bildirgesi” için imza kampanyası başlatması, kangren olan bir yarayı “pansuman”la iyileştirmeye çalışmaktan farksız… O yüzden devletin adeta seferberlik ilan etmesi şart… Başka yolu yok bunun…

KADIKÖY’DEKi ALEVi EYLEMCi

Aylardır meydanlardaymış, ama ben ilk kez Kadıköy’de gördüm bu eylemciyi…
Adı Kamber Özcivan…
Alevi bir yurttaşımız…
Taktı fötr şapkasını, gözlüğünü, çıktı bir kaidenin üzerine…
Kendince Alevilerin uğradıkları haksızlıkları yazdırmış bezlere, birini arkasına asmış, birini önüne…
Bir eliyle cep telefonuyla çaldığı Alevi türkülerini dinletiyor gelen geçene, diğer eliyle bildiri dağıtıyor isteyene…
Kadıköy Çarşısı’na gezmeye ya da alışverişe gelenler arasında cep telefonuyla sadece onun fotoğrafını çeken de var, cep telefonunu başkasına verip, eylemciyle birlikte hatıra fotoğrafı çektiren de, Kamber Özcivan’dan aldığı bildiriyi banka oturup okuyan da…
Neler mi yazılı Kamber Özcivan’ın dağıttığı bildiride?
Kamber Özcivan’ın, “Ey halkımız!  Bunları biliyor musunuz? Devlet, Hacı Bektaş Veli’nin mezarını yoksul Alevilere 50 yıldır parayla ziyaret ettiriyor” diye giriş yaptığı basın bildirisinde altını defalarca çizdiği konu şu:
“Aleviler eşit yurttaşlık hakkı istiyor, onu da hemen istiyor.”
Özcivan’ın bildirisinde hükümete ve Diyanet’e yönelik sert eleştiriler de var, ama hakaret yok…
İfade özgürlüğü “Olmazsa olmaz”ıdır demokrasinin…
Devlet, asıl sahibi olan yurttaşlarına düşüncelerini serbestçe ifade olanağı tanımalı, insanlar da bu hakkı, başkalarının özgürlük alanlarına tecavüz etmeden sonuna kadar kullanmalı.
Yıllardır dünyanın demokrasisi gelişmiş, medeni ülkelerinde imrenerek seyrettiğimiz “Demokratik hak arayışı”nı Kadıköy’de de görmek hoşuma gitti.

KATY PERRY BiZiMKiLERiN MiKROFONUNU GÖRSEYDi!

Katy Perry, Twitter’ın 1 numarası… Bu satırların yazıldığı pazartesi günü öğlen saatlerinde 48 milyona yaklaşmıştı Twitter’da şarkıcının takipçi sayısı… Dünyanın Twitter fenomeni şarkıcı, üzerindeki çiçek motiflerinin tasarımı kendisine ait mikrofonunun fotoğrafını paylaştı takipçileriyle… Bu tweet ve fotoğrafı anında binlerce hayranı RT yaptı ya da “beğendi”.
Bülent Ersoy’la Ebru Gündeş’in Mahmutpaşa’dan ithal(!) Swarovski taşlarla süslü mikrofonlarını görseydi, yapar mıydı bunu?
“Görmemişin mikrofonu olmuş, fotoğrafını çekip sosyal medyadan paylaşmış” durumuna düşer miydi Katy Perry?
“Bülent Ersoy’un ve Ebru Gündeş’in şıkır şıkır mikrofonlarının yanında benimki de bir şey mi?” der, çiçekli mikrofonunu gizlerdi.

GÜNÜN SÖZÜ
“Evde internet kesilince salona doğru gittim, bri çocukla karşılaştım; kardeşimmiş sarılıp ağlaştık.”