10 Mart 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Kadın sürücülere karşı toplumdaki ön yargı belli… Bazılarının direksiyondayken sergiledikleri acemiliği tüm kadın sürücülere mal eden bir toplumuz.
Erkeklerin karşı cinsten sürücülere yaptıkları bir kez olsun kadınlar tarafından sergilense acaba nasıl görüntüler çıkar ortaya?
Üsküdar Belediyesi adına iki kadın böyle bir çalışma yaptı. Gizli kameralarla kaydedilen görüntüleri belediye başkanı Hilmi Türkmen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sosyal medyasından yayınladı.
Türkmen’in, “Belediyemizin önünde güne özel sosyal bir deney yaptık. Eminiz ki, tüm kadınlar özellikle otomobil kullananlar bu deneyi çok beğenecek” notuyla yayınladığı
3 dakika 48 saniyelik video çok eğlenceli.
İki kadın oyuncudan biri kaldırımda, diğeri asfaltta beklemeye başladı. Çok geçmeden ilk otomobil geldi ve erkek sürücü kaldırıma dik şekilde park etti. Sonrasında kadınlarla erkek sürücüler arasında şu diyaloglar yaşandı:

1.Kadın:Park edemediniz galiba, yardımcı olayım isterseniz?   

1. Sürücü:Pardon!
2. Kadın: Giremedi mi?
1. Kadın: Diyorum yardımcı olayım size.
1. Sürücü: Görevli misiniz hanımefendi, anlamadım ki!
1. Kadın: Park etmenize yardımcı olalım.
2. Sürücü: Bana demiyorsunuz değil mi?
1. Kadın: Vitesi geri aldınız mı?
3. Sürücü: Allah Allah, nerede görülmüş bir kadının park etmeyi gösterdiği?
1. Kadın: Erkeksiniz ya, o yüzden olmuyor. Ön tarafı dar, arkayı geniş bıraktınız. En iyisi siz inin, ben size yardımcı olayım.
3. Sürücü: Bunun erkeklikle ne alakası var?

1. Kadın: Gelin, ben size yardımcı olayım. Siz inin…
4. Sürücü: Hanımefendi ben 30 senedir araba kullanıyorum.
2. Kadın: Ehliyeti nereden aldınız acaba?
4. Sürücü: Bağcılar’dan.
1. Kadın: Siz inin, ben iki dakikada düzgün park edeyim.
5. Sürücü: Ben ineceğim, sen park edeceksin arabamı. Niye?

Sosyal deneyi yapan iki kadınla 10’a yakın erkek şoför arasındaki konuşmalardan hiçbirinin küfür ya da kaba kuvvetle sonlanmaması dikkatimi çekti.
Araştırınca öğrendim ki, yönetmenliğini Mehmet Parmaksız’ın üstlendiği çekimlerdeki erkekler de meğer sosyal deneyi yapan iki kadın gibi oyuncu! Taraflar, rol yapınca erkek sürücülere akıl veren kadınların küfür ve şiddete maruz kalmadığı eğlenceli bir film çıktı.
Kaç Türk erkeği tanımadığı iki kadının kendisine park dersi vermesine bu denli hoşgörüyle yaklaşır? Türkiye’de tarafların hastanelik ve karakolluk olacağı bir mevzudur bu. Üsküdar Belediyesi, bu konuda gerçek bir sosyal deneye kalkışsaydı, nasıl görüntülerin ortaya çıkacağını tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek.

SEYHAN ŞAŞKO’YU KIZDIRAN YORUM

Spor spikeri Seyhan Şaşko, aldığı ‘En İyi Spor Spikeri’ ödülünü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, şu notla paylaştı:
“Türkiye Kadın Zirvesi’nde ‘En İyi Spor Spikeri’ ödülüne layık görüldüm. ‘Kadınlar Günü’nün kutlanmaya gerek duyulmadığı bir toplum hayal ediyorum. O zamana kadar sesimizi var gücümüzle duyurmaya devam. Çok basit. Kadın/erkek değil. İnsan. Öğretilene kadar da çalışmaya devam.”
Başta eşi Ersin Düzen olmak üzere birçok takipçisi Şaşko’yu tebrik etti. Bir erkek, “Hamilelik dönemi göz önünde bulundurulduğunda diğer kadın spikerlere küfür gibi bir şey bu. Ersin Düzen lobisi diye bir şey var demek ki!” diye yazınca Şaşko, ona şu yanıtı verdi:
“Size, o ‘göz önünde bulundurduğunuz’ hamilelik dönemim dahil, 12 yıldır sektörde yaptığım işleri sıralardım ama nasıl olsa siz yine kötü niyetinizle, ‘Ersin Düzen lobisi’ derdiniz. Yine bir kadının aldığı ödülü, bir erkeğin üzerinden okurdunuz. Alın size Kadınlar Günü!”
Bu olaydan da anlaşılacağı üzere bu ülkede kadın olmak zor, mesleğinde ödül alacak kadar başarılı bir kadın olmak daha da zor.

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsan ne kadar az şeyle idare ederse, o kadar mutlu olur; istekler, ihtiyaçlar çoğaldıkça özgürlük azalır.” (Maksim Gorki)