MİLLİYET – 10 ARALIK 2016 CUMARTESİ  –  ALİCE

Gayrettepe’de ofisi olan bir arkadaşım telefon açtı ve “Tam senlik bir konu var burada” dedi. Neymiş o benlik konu diye sorunca arkadaşım anlatmaya başladı:

“Bizim burada Migros’un önünde bir sokak simitçisi var. Kanal D’deki ‘Kısmetse Olur’un sponsorlarından biri o simitçi. Müsait olduğun zaman gel de tanıştırayım seni.” 

unnamed-1Telefonu kapattıktan sonra “Kısmetse Olur”un final jeneriğini izledim. Programın sponsor ve co.sponsorlarının yayınlandığı bölümde arkadaşımız sözünü ettiği simitçi de vardı.

İlk fırsatta atlayıp gittim Gayrettepe’ye. Arkadaşımla buluştuktan sonra birlikte gittik el arabasında simit satan Sebahattin Alçı’nın yanına…

Haftanın beş günü “Kısmetse Olur” ekibine, 80 simit ile 80 poğaça ve açma veren Simitçi Sebo’ya, sordum bu ilginç sponsorluk macerasını…

16 yıldır sokak simitçiliği yapan, günde ortalama 300 civarında ürün satarak ayda 4 ile 6 bin lira arasında kazanan Simitçi Sebo, şunları söyledi:

“simitcisebo.com adlı bir internet sitem var. Program ekibi beni oradan buldu ve ‘Bize günde 80 simit, 80 poğaça ver, biz de senin logonu kullanalım’ dedi. Çok izlenen ‘Kısmetse Olur’da logom çıkınca sitedeki ürünlerime talep yağar, bu tezgâh için bir kişi tutar, ben de o siparişleri karşılayıp, sokaktan kurtulurum dedim.”

Simitçi Sebo’ya, günde 224 liralık ürün vererek sponsor olduğu “Kısmetse Olur” sayesinde kısmetinin açılıp açılmadığını sorduğumda verdiği yanıt şu oldu:

“Gördüğünüz gibi hâlâ sokaktaki simit arabasının başındayım.”

Ciddi paralar karşılığında bayilik veren onca simit markası ve fırını varken, bir sokak simitçisinin Kanal D’deki evlilik programına sponsorluk yapması sizce de ilginç değil mi?

“SAAT 01.55” ADLI İKİ KİŞİLİK KOMEDİ

unnamed-4Hakan Bilgin’le Ayça İnci’nin oynadığı “Saat 01.55” adlı oyunu Duru Tiyatro’daki ilk gösterisinde izledim.

Oyunu izlemeye gelenler arasında Afife Jale Jürisi de vardı. Geçenlerde yazdığım bir tiyatro oyununun yönetmeni, yazının çıktığı gün şöyle bir mesaj atmıştı bana:

“Yazınız için çok teşekkürler. Sayenizde Afife Jale’den arayıp, üçüncü sezona giren oyunumuzu yarışmaya aday göstereceklerine haber verdiler.”

O nedenle Afife Jale jürisinin “Saat 01.55”i ilk gösterisinde izlemeye gelmesi önemli.

Dizilerin final jeneriğinde logolarını yayınlatmak için sponsor olan şirketler, iş tiyatroya gelince, “Bütçemiz bitti” der. Kervan Çeyiz öyle yapmadı ve “Saat 01.55”e sponsor oldu. Ali Yaylı’nın yönettiği, müziklerini Gökhan Şeşen’in yaptığı iki perdelik oyunu yazanın da Şirin Gedikli adlı genç bir kadın olması güzel.

HANDE’NİN HİNT MUTFAĞI MERAKI

unnamed-3Geçen ay Royal Caribbean’ın yolcu gemisiyle çıktığımız Singapur – Malezya – Puket turunun müşterilerinin çoğu Hintliydi. O nedenle menüde Hint mutfağının lezzetleri de vardı. Osmanlı yemeklerinin bol baharatlı versiyonunu diyebileceğim mutfağını İstanbul Hilton’a taşıyan Dubb İndian Bosphorus’ta bir tanıtım etkinliği vardı önceki akşam.

Restoranda şef Vinod Kumar Chouhan’ın hazırladığı menüyü tadarken tanıdık bir çift girdi içeri. Oyuncu ve sunucu Hande Ataizi ile Amerikalı eşi Benjamin Harvey’di gelenler. Boğaz manzaralı masada eşiyle baş başa yemek yiyen Ataizi’nin yanına gidip, ayaküstü sohbet ettim. Ataizi, daha önce eşinin iş yemeği için geldiği restoranda tattığı Hint mutfağının lezzetlerini ballandıra ballandıra anlatınca merak ettiğini, o nedenle akşam yemeğine geldiklerini söyledi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Seven bir kadın için sevdiği erkeğin yüzü, ona tıpkı denizin denizciye göründüğü gibi görünür.”