MİLLİYET CADDE – 11 ARALIK 2016 PAZAR  –  ALİCE

Yaşadığımız bir dizi acı nedeniyle çoğu kez müziğin bile sustuğu 2016’nın son günleri… Yeni umutlarla “Merhaba” demeye hazırlandığımız 2017’ye ise sayılı günler var artık… Yıl boyunca konserleri iptal edilen ya da kıyıda köşede unutulan şarkıcıların neredeyse tümü, 2017’yi sahnede karşılayacak. Müzik dünyasının ünlüleri İstanbulAnkaraİzmirAntalya, Afyon, Kayseri ve Sapanca gibi şehirlerin yanı sıra KıbrısAzerbaycanBulgaristanAlmanya ve Hollanda’da sahne alacak. “Bir şey nasıl başlarsa öyle gider” derler. Umarım 2017, başladığı gibi müziğin susmadığı bir yıl olur.

ŞARKICILAR VE MEKANLARI

Alişan: Kıbrıs Colony Hotel

Altay: Kuşadası Palmwings Otel

Aşkın Nur Yengi: Afyon Akrones Hotel

Ayşe Hatun Önal: Azerbaycan

Bengü: İstanbul Hilton

Berkay: Ankara Holiday Inn

Berksan: Azerbaycan

Burcu Güneş: Azerbaycan

Bülent Ersoy: Afyon May Termal

Candan Erçetin: İstanbul Wyndham Hotel

C. Kurtoğlu – Ü. Besen – A. Susam: Suada

Ceylan: Almanya

Coşkun Sabah: Almanya

Demet Akalın: Azerbaycan

Ebru Gündeş: Günay Restoran

Emel Sayın: Ankara İncek Voge

Emir: Almanya

Elif Kaya: Ataşehir Silence Otel ve Kadıköy

Aleyna Tilki: Almanya

Emre Altuğ: İstanbul Trump Fiyort

Fatih Ürek: İzmir Kaya Termal

Ferhat Göçer: Kıbrıs Merit Park

Fettah Can: Bakırköy Hurry Inn Otel

Funda Arar: Kıbrıs Savoy Hotel

Gökhan Tepe: Sapanca Güral Otel

Gökhan Sezen: Bolu Abant Otel

Gökhan Özen: Almanya

Gülben Ergen: Kıbrıs Acapulco

Hadise: Azerbaycan

Hakan Altun: Kıbrıs Lord Palace

Hande Yener: Pendik Green Park

Işın Karaca: Antalya Gloria Golf Otel

İrem Derici: Ankara İncek Vogue Hotel

İzzet Yıldızhan: Bulgaristan

Kibariye: Kıbrıs Arkın Palm Beach

Koray Avcı: Kıbrıs Elexus

Kubat: İstanbul Baltalimanı Portex

Kutsi: Almanya

Kuşum AydınBeylikdüzü Kaya Ramada

Linet: Kıbrıs Malpas

Model: Azerbaycan

Muazzez Ersoy: Kıbrıs Kaya Otel

Murat Dalkılıç: Azerbaycan

Mustafa Ceceli: Kıbrıs Oscar Otel

Nadide Sultan: Denizli

Nükhet Duru: Kıbrıs Salamis Bay

Orhan Ölmez: Almanya

Ozan Doğulu: Azerbaycan

Rafet El Roman: Almanya

Rober Hatemo: Almanya

Seda Sayan: Kıbrıs Rocks Otel

Selami Şahin: Kıbrıs Viva

Serdar Ortaç: Kıbrıs Cratos Otel

Serkan Kaya: Kıbrıs Pasha

Sibel Can: İstanbul WOW Otel

Sibel Tüzün: Antalya Akra Barut

Simge Sağın: Almanya

Şebnem Ferah: İzmir Cumhuriyet Meydanı

Ümit Sayın: Kayseri Fier

Hotel

Volkan Konak: Kıbrıs Nuhun Gemisi

Yusuf Güney: Almanya

Yıldız Tilbe: Ankara

Green Park

Zeynep Dizdar: Adana

Seyhan Otel

Ziynet Sali: Kıbrıs Merit Crystal

AFRİKA’DA KAYBOLAN THY’NİN AIRBUS UÇAĞI

ali-gencGazeteci Ali Genç, 11 yıl basın müşaviri olarak çalıştığı Türk Hava Yolları’nın kitabını yazdı. ‘Yüksek İrtifa’ adlı kitapta Genç, çalışırken kendine sakladığı THY sırlarını değil, her biri bir şekilde haber olmuş olayları ele aldı.

Anılar, olaylar ve analizlerle dolu 388 sayfalık kitapta Genç’in yazdığı konulardan biri, şahane bir gerilim filmi olacak türden.

14 Ağustos 2008 tarihinde yaşanan olayı Genç, “Kara Kıta Afrika’da Yolunu Kaybeden Airbus 310” başlığıyla aktardı.  Olayın özeti şu:

“Pull up…” uyarısı!

unknown-1Tecrübeli pilot Nejat Tatarel ve yardımcısı Fatih Yurduseven yönetiminde İstanbul’dan havalanan THY’nin Airbus 310-300 tipi uçağı yedi saatlik uçuşun ardından 196 yolcusunu Nijerya’nın eski başkenti Lagos’a götürecektir.

Uçak, iniş için alçalmaya başlayınca kabin amiri anonsu yapar. Uçak alçalır ama ortada pist falan yoktur. Otomatik sistem, “Pull up… Pull up…” diye uyarınca pilot havalanmaya başlar. Pilotlar, telsizle havadaki uçaklar ve yer istasyonundan yardım ister, ama yanıt alamaz. Koskoca Airbus, Kara Kıta Afrika’nın karanlığında kaybolmuştur. Pilotun 35 yıllık tecrübesine güvenip gerekli seyrüsefer kontrolleri yapmadığı ve de Airbus’da GPS olmadığı için uçak saatte 2 mil ‘harita kayması’ yaşar.

Pist yok, yakıt bitti

Pilot sonunda Mısır Hava Yolları’nın bir uçağıyla temas kurar ve “Göstergelerim çalışmıyor. Konumumu bilmiyorum. İniş yapacak pist arıyorum” diyerek yardım ister.

Mısırlı pilot, kuleyle temas kurar ve THY uçağının pisti görmesi için alandan fişek atacaklarını söyler. 10 dakikalık yakıtı kalan THY pilotuna, Akra Havalimanı, 2 ve 3’üncü pistleri boşalttığını, istediğine inebileceğini iletir.

Bir müddet sonra Mısırlı pilot, uçağın inip inmediğini sorunca kule, “Ortada uçak falan yok” yanıtını alır. Uçak 10 dakika içinde sağ salim piste iner, ama Akra’ya değil, 200 km. uzaktaki Togo’nun başkenti Lome’deki havaalanına.

Peki bu nasıl oldu? Tesadüfen kurtuldular

unknownLome’de kalkış için apronda bekleyen Air France uçağının pilotu, bir uçağın havada tur attığını görünce durumu kuleye bildirip, ışıkların yakılmasını sağlar. Işıklar yanınca pisti gören Tatarel, yakıtı biterken uçağı indirir. Olayı soruşturan THY, kendine çok güvendiğinden gerekli kontrolleri yapmadığı için kusurlu bulduğu

pilotun işine son verdi ve yardımcısının da terfisini geciktirdi. Birkaç ay önce ‘Sully’ adlı bir film vardı vizyonda. Yönetmenliğini Clint Eastwood’un yaptığı filmde

Tom Hanks, 15 Ocak 2009’da arızalanınca uçağını HudsonNehri’ne indirince kahraman ilan edilen kaptanı oynamıştı. ‘Sully’ filmi izleyen herkese gösterdi ki, Amerika’nın ‘Kahraman’ ilan ettiği uçuş ekibinin hatalı olup olmadığı, yapılan yargılamada ortaya çıktı. İzlediğim o filmden çok daha gerilimi yüksek bir film olurdu Afrika’da kaybolan Airbus’un hikayesi ve kaptan pilotun yaşadıkları…