23 Temmuz 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

2020 yılında Gülden Karaböcek, Ceylan Erten, Derya Köroğlu ve Kalben gibi ünlülerle ‘Murathan Mungan Şarkıları’ projesini yapan Nurcan Karaca’nın yeni işi ‘Senfonik Müslüm Gürses Şarkıları’ merak ettiğim bir konserdi… Maslak’taki Uniq Açıkhava’ya giderken yıllarca ‘Müslüm Baba’dan dinlemediğimiz şarkılardan hangilerinin repertuvara alındığını ve hangi ünlünün hangi eseri nasıl söyleyeceğini merak ediyordum.
Konsere ilişkin, önce, kimin hangi Müslüm Gürses şarkılarını söylediğini, sonra da projeye dair düşüncelerimi paylaşacağım.
‘Senfonik Müslüm Gürses Şarkıları’ projesinde sahne alan isimler Ayta Sözeri, Erkan Kolçak Köstendil, Zeynep Avcı, Burak Sevinç ve Sitare Akbaş’tı.
Müzik direktörlüğünü Cengiz Baltepe’nin yaptığı konserde sahne alanlar ve söyledikleri şarkılar şöyle:

Ayta Sözeri: ‘Adını Sen Koy’, ‘Tanrı İstemezse’, ‘Haydi İnat Etme’, ‘Tutamıyorum Zamanı’, ‘Bakışların Bir Ok Sanki’, ‘Taht Kurmuşsun Kalbime’, ‘Unutamazsın’.
Zeynep Avcı: ‘Sorma’, ‘Güldür Yüzümü’, ‘Nereden Sevdim O Zalimi’, ‘Aklın Yok’, ‘Yıkıla Yıkıla’, ‘Ne Yazar’, ‘Affet’.
Burak Sevinç: ‘İtirazım Var’, ‘Kaç Kadeh Kırıldı’, ‘Konuşsana Bitanem’, ‘Nilüfer’, ‘Senin Hasretin Varken’.
Sitare Akbaş: ‘Kaç Kadeh Kırıldı’ (Burak Sevinç’le düet), ‘Sensiz Olmaz’, ‘Sebahat Abla’.
Erkan Kolçak Köstendil’in sunuculuk yaptığı ve ‘Sigara’yı söylediği konserin sürpriz ismi Alya’ydı; o da ‘Senden Vazgeçmem’i söyledi.
‘Senfonik Müslüm Gürses Şarkıları’ konseri fikir olarak güzel, ama ortaya çıkan için özetle diyeceğim şu:

Nurcan Karaca’nın yerinde olsam, projede yer alan şarkıcıların ‘Hangimiz Sevmedik’i birlikte söyleyerek bitirdikleri konserin devamı için kadroda ve repertuvarda değişikliğe giderim. Müslüm Gürses ve Bergen filmlerinin gişe rekoru kırdığı bir ülkede ‘Senfonik Müslüm Gürses Şarkıları’ konserlerinin devam etmesi ve layık olduğu ilgiyi görmesi için radikal değişiklikler şart.

 

PINAR TOPRAK ABD’DE BİR İLKE İMZA ATTI

NFL On Prime Video’nun mavi tik’li resmi hesabından Pınar Toprak’ın fotoğrafıyla birlikte yapılan paylaşımın Türkçesi şu:
“Müziği aç. ‘Perşembe Gecesi Futbolu’ tema şarkısının bestecisi Pınar Toprak’ı duyurmaktan gurur duyuyoruz! Bir NFL medya paketi için orijinal tema müziği besteleyen ilk kadın.”
Pınar Toprak’ın bir müzisyen olarak Hollywood’daki başarılarını Alice’de defalarca yazdım, yazmaya da devam edeceğim.
Çünkü Pınar Toprak, yıllar önceki bir Los Angeles seyahatinde tanıdıktan sonra yaptıklarını yakından takip ettiğim bir müzisyen… İstanbul’dan Los Angeles’a giden, Hollywood’un gişe rekoru kıran filmleri ve çok izlenen dizilerinin müziklerine imza atan, Emmy’ye aday gösterilen bir Türk kadın müzisyenin varlığı sadece benim değil, her Türk’ün gurur duyması gereken bir durum.
‘Captain Marvel’, ‘Fortnite’, ‘Stargirl’ ve ‘Kayıp Şehir’ gibi yapımların müziklerini besteleyen Toprak’a, Amazon Prime Video, çok önemli bir görev verdi. Prime Video Sports, ABD’de yayıncısı olduğu WNBA, Seattle Storm, New York Yankees ve Seattle Sounders FC gibi efsane takımların mücadele ettiği “Perşembe Gecesi Futbolu”nun tema müziğini yapmakla görevlendirdi. Böylece Pınar Toprak, bir NFL medya paketi için orijinal tema müziği besteleyen ilk kadın oldu. Toprak, bestelediği TNF marşını Nashville’deki tarihi Ocean Way stüdyosunda 70 kişilik orkestraya şeflik yaparak kaydetti.
Gel de şimdi bir kez daha tebrik etme ABD’lilerin, ‘Duyurmaktan gurur duyuyoruz’ diye lanse ettikleri Türk besteciyi. Amerikan erkek futbolunun tema müziğini bir Türk kadın müzisyenin yapmış olması alkışlanacak bir başarı değil mi?

GÜNÜN SÖZÜ

“Uzun konuşanı kısa dinlemek lazım.” (Farabi)