28 EKİM 2018 PAZAR  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Trabzon’da çekilen ‘Sen Anlat Karadeniz’in setine ilk gittiğimde, 2018’in ilk ayıydı ve dizi henüz ATV’de başlamamıştı. Seti ikinci ziyaret edişim, 27’nci bölümün yayınlanacağı güne denk geldi. Vakfıkebir Sinanlı Köyü’ndeki sette, 29’uncu bölümün çekimleri yapılıyordu. 

Ekibe bu sezon katılan yönetmen Veli Çelik, içeride Ulaş Tuna Astepe ve İrem Helvacıoğlu’nun çekimlerini yaparken, bahçede dizinin patronu Osman Sınav’la sohbet ettim.

‘Sen Anlat Karadeniz’in ilk çekimlerini beğenmeyince üç oyuncuyu değiştirip, birinci bölümü yeniden çekerek 750 bin TL’yi çöpe atan Sınav, dizinin reyting başarısının altında yatan sırrı şöyle özetledi:

“Kanal, üçüncü bölümün senaryosunu onayladığı gün arkadaşları aradım. Ne zaman müsaitseniz buluşalım, senaryonun üzerinden geçelim dedim. Randevulaştığımız gün, saat 11.00’de senaryonun birinci sayfasından itibaren soru sormaya başladım. Çalışmamız bittiğinde saat sabah 05.00’ti. 18 saat koltuktan kalkmadan, senaryoyu oya gibi ilmek ilmek işlemişiz.”

İşine gösterdiği özenden tek kazançlı çıkan Osman  Sınav mı? Hayır. Onunla birlikte dizinin tüm ekibi ve ATV…

‘NEFES’İ OYNADI HAYATI DEĞİŞTİ  

‘Sen Anlat Karadeniz’de Nefes’i canlandıran İrem Helvacıoğlu, yüksek reytingli dizilerin başrol oyuncularının kaderini nasıl değiştirdiğinin en yeni ve çarpıcı örneği oldu. Sınav, bu sürecin nasıl başladığını anlatırken şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yılın eylül sonu veya ekim ayının başıydı. Dizi için İrem’le ilk konuştuğumda, ‘Hocam, ben İstanbul’daki evimi kapattım, Ankara’ya yerleşiyorum’ dedi. Ben de ‘Ankara’ya git, ama benden haber bekle. Bu iş olacak dedim.”

Bir yıl önce dizi sektöründe umduğunu bulamayınca, İstanbul’u terk edip, Ankara’ya dönen Helvacıoğlu’na, ‘Sen Anlat Karadeniz’de oynadığı Nefes, şöhret dünyasının kapılarını sonuna kadar açtı.  Helvacıoğlu ve Astepe, dizi başladığında otelde konaklıyordu. Şöhret, Helvacıoğlu ve Astepe’yi otelden dışarı çıkamaz hale getirince, rahat etmek için ikisi de ev tutmak zorunda kaldı.   Helvacıoğlu, ATV’nin en yüksek reytingli dizisi sayesinde bir markanın reklamyüzü oldu.

‘Sen Anlat Karadeniz’in reyting başarısı, sadece Helvacıoğlu’na değil, rol arkadaşı Astepe’ye de dizinin ikinci sezonunun başında Cannes’daki format fuarının kırmızı halısında yürüme şansı sundu.

‘GEL DESE AŞK’ İÇİN KANAL D İLE ANLAŞTI  

Osman Sınav’a, ufukta başka projesinin olup olmadığını sordum.  Sınav, yedi yıl üzerinde çalıştığı bir dizi projesinin bulunduğunu, dört ay önce Kanal D ile anlaştığını söyledi. 40 yaşın üzerinde, evli, çocuk sahibi, oldukça zengin iş insanının, gönlünü genç bir kıza kaptırmasından sonra içine düştüğü ikilemi anlatacak ‘Gel Dese Aşk’ın çekimlerine ne zaman başlayacağını, kadrosunda kimlerin olacağını sorduğumda ise şöyle dedi:  “Hâlâ ince ince çalışıyorum. Bitince, yapıp yapmayacağıma bile karar vermedim daha… Önce buna karar vermem lazım. Oyuncu kadrosunun oluşturulması en son mesele… 1-2 günlük bir iş o…Yeter ki, dört dörtlük içime sinsin proje.”

‘MÜSLÜM’DEKİ ŞARKILARA NE KADAR TELİF ÖDENDİ?  

Geçtiğimiz cuma vizyona giren Müslüm Gürses’in hayatını anlatan ‘Müslüm’ filmde Timuçin Esen’in söylediği şarkılar için ne kadar telif ödendiğini merak edip, yapımcısı Mustafa Uslu’ya sordum. Uslu, “Projede eserlerini kullandığımız şarkı sözü yazarları ve bestecilere ödediğimiz telif 1 milyon 800 bin TL” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

Kurbağayı koltuğa da oturtsan, o yine  çamura atlar. (Arthur Miller)