MİLLİYET CADDE – 24 TEMMUZ 2016 PAZAR  –  ALİCE

Türkiye, tarihinde ilk defa bir ‘darbe girişimi’ni engelledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, bakanları, polisi, özel kuvvetleri, siyasi partileri, medyası, sivil toplum örgütleri ve de halkın büyük direnişiyle gerçekleşti bu… 

‘Darbe girişimi’ni püskürten ilk hamle hiç şüphesiz ki, Erdoğan’ın CNN Türk’ün canlı yayınında insanları meydanlara çağırması oldu.

12 Eylül askeri darbesinden bu yana, ‘a politik’ olmakla suçlanan halkın demokrasiye nasıl sahip çıktığını gördü bütün dünya.

Yıllardır bir torba kömüre oyunu sattığı söylenen halkın, vatanıını satmayacağını, darbeye dur deyip, demokrasiye nasıl sahip çıktığını herkes gördü.

Hatırlarsanız, aynı halk yıllardır televizyonlardaki diziler ve yarıyma programları sayesinde uyutulmakla itham ediliyordu.

Peki gerçek bu muydu?

Evet, 15 Temmuz’a kadar insanlar televizyon karşısına geçtiğinde dizilere, yarışmalara büyük ilgi gösteriyordu.

O nedenle en çok izlenen 10 programdan çoğu diziler ve yarışmalardı.

Ancak 15 Temmuz’dan bu yana tablonun nasıl değiştiği ortada…

Öyle sanıyorum ki, yıllardır toplum üzerinde ‘algı’ oluşturmaya kalkanlar, bir daha buna teşebbüs edemeyecek.

Çünkü Türk halkı, yıllarca televizyonlarda en çok dizilere ve ‘Survivor’a ilgi gösterse de, aslında vatan, bayrak ve demokrasi aşkının hepsinin üstünde olduğunu gözler önüne serdi.

Yıllardır yazıyorum, Türk halkının sağduyusu müthiş diye… Halkımız, 15 Temmuz’da bir kez daha gösterdi nasıl asil bir millet olduğunu!

‘Darbe girişimi’nden önce reytinglerde haberlerin yeri:

8 Temmuz Cuma: İlk 10 programdan 3’ü haber
9 Temmuz: İlk 10 programdan 3’ü haber
10 Temmuz: İlk 10 programdan 3’ü haber
11 Temmuz: İlk 10 programdan 3’ü haber
12 Temmuz: İlk 10 programdan 4’ü haber
13 Temmuz: İlk 10 programdan 2’si haber
14 Temmuz: İlk 10 programdan 2’si haber

‘Darbe girişimi’nden sonra reytinglerde haberlerin yeri:

15 Temmuz Cuma: İlk 10 programın 4’ü haber
16 Temmuz: İlk 10 programın 8’i haber
17 Temmuz: İlk 10 programın 7’si haber
18 Temmuz: İlk 10 programın 6’sı haber
19 Temmuz: İlk 10 programın 5’i haber
20 Temmuz: İlk 10 programın 5’i haber
21 Temmuz: İlk 10 programın 5’i haber

HALK TV’DE NELER OLUYOR?

Olayı ilk deşifre eden Oda TV’den Barış Terkoğlu oldu. Terkoğlu, Hakan Aygün’den kendisine gelen mesajı, şu notla sosyal medyada deşifre etti:

“Hakan Abi, (Hakan Aygün) sanırım Barış adında başka bir arkadaşınıza atacağınız mesajı yanlışlıkla bana attınız.”

Peki yanlış Barış’a gidince olay yaratan o mesaj neydi? İşte Halk TV GYY Hakan Aygün’ün o mesajı:

“Ben bu işin aslını çözene kadar Eren, İlhan, Zeynep, Selina, Aykut gibi CHP’lileri ekrana almayalım. Gürkan malını vs. de uyar:)) Galiba KK’ya ve Halik Koç’a Halk TV’ye çakarak epey laf saydırmışlar. Birgül Ayman manyaklarından kurtulduk. Şimdi de bunlar sahneye çıktı. Deli yeri bura::)) Öpüldün.”

Nedim Şener: Belli ki milletvekili bir ‘arkadaş’a yazılmış, ama sarhoş başka Barış’a (Terkoğlu’na) göndermiş. Halk TV yöneticisi Şaban Sevinç aradı, ‘Hakan Aygün meselesini’ görüştüklerini söyledi. Kararı bekleniyor.

Enver Aysever: Kemal Kılıçdaroğlu, bugün o tweet’i gördü. Sanırım soracaktır muhataplarına. Şu an Şaban panik halde vekilleri arayıp, özür diliyor. Bizden de dilemeli. Defalarca yazdım. Halk TV, CHP’nin kanalı değildir. Deniz Baykal’ındır.

Gürkan Hacır: Hakan Aygün’ün hakkımdaki terbiye dışı sözünden dolayı Halk TV’deki programıma ara veriyorum. Durumu genel müdürümüz Şaban Sevinç’le paylaştım.

Hiçbir yorum yapmadan, olanı biteni paylaştım. Bakalım Halk TV’de sular nasıl durulacak?

YAPTIKLARINI DEĞİL YAZDIKLARINI YAPIN

Kadın – erkek ilişkileri üzerine iki kitap yazar, evlilik programı sunar ve de evlenip dört ayda boşanırsan, mecburen hesap verirsin okurlarına ve izleyicilerine…

‘Dişilik Mi Kişilik Mi?’ ile ‘Ruh İkizi Mi Ruh Öküzü Mü?’ kitaplarını yazan, Kanal D’de yayınlanan evlilik programı ‘Kısmetse Olur’u sunan Seda Akgül, mart ayında Avram Habib’le yaptığı evliliği noktalayınca, sosyal medyadan şu duyuruyu yaptı:

“Sevgili dostlar, eşimle ayrıldığım doğrudur. Bazen çok bilmek ve farkındalık, ikili ilişkilerde dezavantajlıdır. Çünkü kül yutmazsınız. Kadının alttan alması ve kurbanı oynaması normal sayılır. Erkekler sizi elde edene kadar başka davranabilirler. Siz yazdıklarımı yapın, yaptıklarımı yapmayın.”