MİLLİYET CADDE – 29 KASIM 2015 PAZAR  –  ALİCE

Expo2016Antalya, 23 Nisan 2016'da açılacak
Expo2016Antalya, 23 Nisan 2016’da açılacak

Piyano Festivali için gittiğim Antalya’da sadece konser dinlemedim, 23 Nisan 2016’da kapılarını açacak Expo 2016 Antalya’yı gezdim.

Antalya planımda böyle bir şey yoktu. Expo’nun yöneticileri, Aksu’da 1.120 dekarlık alan üzerinde kurulan Türkiye’nin ilk expo sahasını dolaştırıp, dört ay sonra ortaya çıkacak proje hakkında bilgi vermek istediklerini söyledi. Yöneticiler, ‘Expo Ormanı’na bir ağaç da benim dikmemi isteyince neden olmasın dedim.

Expo ile insanları Antalya’dan oraya götürüp – getirecek raylı sistem inşaatının eş zamanlı yürüdüğü güzergahtan geçip alana ulaştığımızda devasa bir şantiye çıktı karşıma.

1.6 milyara mal olacak Expo2016Antalya'da çalışmalar 24 saat aralıksız sürüyor
1.6 milyara mal olacak Expo2016Antalya’da çalışmalar aralıksız sürüyor

Teması “Çiçek ve Çocuk”, sloganı “Geleceği yeşertmek” olan Expo 2016 Antalya, Türkiye’de eşi – benzeri olmayan bir proje.

Expo 2016 Antalya için Türkiye’nin yapacağı yatırım şimdilik 1.6 milyar TL. Dünyadan katılacak 40’tan fazla ülkenin stand ve pavyon harcamalarıyla daha da katlanacak bu rakam.

23 Nisan 2016’da başlayacak ve 30 Ekim 2016’da bitecek Expo 2016 Antalya için hedeflenen ziyaretçi sayısı 8 milyon.

191 gün boyunca sabah 10.00’dan gece 02.00’ye kadar ziyarete açık olacak expo’nun içinde neler mi olacak?

Expo Kulesi ve golden görünüm
Expo Kulesi ve golden görünüm

Antalya Körfezi’nden esinlenerek yapılan ve içinde su oyunlarının sergileneceği 80 dönüm göl. 9.500 kişilik Kongre Merkezi. Türkiye’de ilk kez oluşturulan Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi. Çocuk Adası. Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi. 100.7 metre yükseklikteki simge yapı Expo Kulesi. Türkiye’nin bitki zenginliğini sergileyecek Biyoçeşitlilik Tema Parkuru. Türkiye’nin 7 bölgesinin mimari özelliklerini taşıyan binalarda hizmet verecek bölge mutfağı. Yağmur Ormanları Serası. Biri 5 bin, diğeri 800 kişi kapasiteli amfitiyatro. 120 türde 25 bin ağaç ve onbinlerce çalı bitkisi. 25 bin metrekarelik çiçek alanı.Devasa bitki heykelleri…

Teması "Çocuk ve Çiçek" olan Expo'nun Çocuk Parkı
Teması “Çocuk ve Çiçek” olan Expo’nun Çocuk Parkı

Dünyanın birçok ülkesinden gelecek çocuklar ve çiçeklerle renklenecek Expo 2016 Antalya, düzenlenecek sergiler, paneller ve konserlerle yılda ortalama 12 milyon turistin geldiği “Turizmin Başkenti”, altı ay boyunca müthiş bir canlılık yaşayacak.

unnamed-2EXPO’DA BENİM DE BİR AĞACIM OLDU!

Yapılan bina çatılarının bile yeşil bitki örtüsüyle kaplanacağı EXPO 2016 Antalya, kapılarını açtığında dikilen 25 bin ağaç ve çiçekleriyle doğal bir park gibi olacak. 25 bin ağaçtan 20 bini şimdiden dikildi bile. Aylardır inşaatı süren EXPO 2016 Antalya’yı şimdiye kadar birçok ünlü ziyaret etti ve ağaç dikti. O ağaçların üstünde, onları kimlerin diktiği yazılı.

İrem Derici, Murat Dalkılıç, Sinan Akçıl, Sümer Ezgü, Hande Yener, Gripin, Mustafa Ceceli, Kolpa, Zakkum, Bulutsuzluk Özlemi, Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe ve Kıraç gibi Türk sanatçı ve grupların yanı sıra Alexanda Stan, Srebro, Craip David, Inna gibi yabancı şarkıcıların da ağaç diktiği orman da benim de dikili bir ağacım oldu.

SEZEN AKSU’YLA TARKAN DÜETİ

Albüm tirajlarının yüzbinler, hatta milyonlarla ifade edildiği dönemde bu denli özenli ve kaliteli projeler yapılıyor muydu?

Bence hayır.

Şarkılar ve yapımcıların çoğu, “kalite” veya “iyi proje”nin değil su akarken kovalarını doldurmanın hesabını yapıyordu.

Ne zaman ki, albümü 100 bin satanın sektör heykelini dikmeye başladı, yapımcılar ve şarkıcılar fark yaratacak projeler peşine düştü.

Son günlerde şarkıcılardan ve yapımcılardan promosyon amacıyla gönderilen single ve albümler şunlar:

Candan Erçetin: Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun

Gülben Ergen: Kalbimi Koydum

İrem Derici: Aşk Eşittir Biz

Feridun Düzağaç: Başka

Doğuş: Aklında Bulunsun

Yıldız Usmonova: Hayat Bana Aşk Borcun Var

Güliz Ayla: Güliz Ayla

Melike Demirağ: Yeter Artık

Meydan: Alaturca Record

Ruşen Alkar – Sabır

Cengiz Özkan: Hayalmest

Can Yeşilyurt: Tekelioğlu’nun Dilinden

Aslı Demirer – Gökhan Türkmen: Korkak

Çağlar: Kentin Ortasında

Albümler satmıyor, ama sektör üretmeye, devam ediyor. İşte ufuktaki birkaç proje:

Tribüte albüm çıkaranlar kervanına çok yakında Selami Şahin de katılacak. Şahin şu günlerde sevilen şarkılarını okuyacak sanatçıların seçimiyle uğraşıyor.

Müzik dünyasının önemli besteci ve aranjörlerinden Attila Özdemiroğlu, bir süredir kanserle savaşıyor. Derdi olan birini duyduğunda işi gücü bırakıp ona derman bulmaya çalışan Sezen Aksu’nun önderliğinde müzik dünyasının ünlülerinin okuyacağı Attila Özdemiroğlu besteleri albümü de çıkacak pek yakında.

Sezen Aksu’nun menajeri ve DJ Yaşar Gaga’nın iddialı bir projesi de yolda.

Gaga’nın “Aykırı Şarkılar” adlı çifte DJ albümünde Dilberay’dan Aşkın Nur Yengi’ye birçok ünlü, tarzı olmayan şarkılar okuyacak.

Projenin asıl bombası ise Sezen Aksu’yla Tarkan düeti olacak.

Müzik dünyasından haberler şimdilik bu kadar!