14 EKİM 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Pedro Alonso O’choro, Türkçe yayınlanan ‘Filipo’nun Kitabı’nın tanıtımı için yarın sabah İstanbul’da basının karşısına çıkacak.

Taksim’deki otelde basın toplantısı düzenleyen kişi dünyaca ünlü bir yazar mı?

Hayır.

‘La Casa de Papel’ dizisindeki Berlin karakteriyle tanınan İspanyol bir oyuncu Pedro Alonso O’choro…
Aslı Zengin’in ‘Evliliğe Giden Yol’ adlı kitabı ‘La Strada Per İl Matrimonio’ adıyla İtalyanca’ya çevrildi.

Aslı Zengin kim?

Sinema filmleri ‘Romantik Komedi’, ‘Romantik Komedi 2’, ‘Sadece Sen’; televizyon dizileri ‘Başrolde Aşk’, ‘Kiraz Mevsimi’, ‘Çilek Kokusu’, ‘Erkenci Kuş’ ve ‘Bay Yanlış’ın senaristi.

Pedro Alonso O’choro’nun kitabının Türkçe’ye çevrilmesi, Aslı Zengin’in yazdığı ‘Evliliğe Giden Yol’un İtalyanca basılmasının altında yatan güç nedir?
Televizyon dizileri…

Yumuşak Güçün estirdiği rüzgar‘La Casa de Papel’ dizisi ve oyuncunun canlandırdığı Berlin karakteri Türkiye’de bu denli sevilmese ‘Filipo’nun Kitabı’ Türkçe’ye çevrilir miydi?

‘Erkenci Kuş’ dizisi Türkiye’de bittikten bir süre sonra İtalya’ya giden Can Yaman’a bu ülkede genç kızların gösterdiği ilgi karşısında ortaya atılan iddia neydi?

“Kim tanır İtalya’da Can Yaman’ı… Türk oyuncuyla fotoğraf çektirmek için yarışan genç kızlar cast ajanslarından.”

Can Yaman, bugün İtalyan televizyonu için dizi çeken bir oyuncu.

Yaman’ın İtalya’da yayınlanan dizilerinin yarattığı rüzgar, senaristinin Türkçe kitabının İtalyanca’ya çevrilmesine vesile oldu.

Yıllardır bazılarının, “Onlara ayıracak kadar boş vaktim yok” diyerek, küçümsediği dünyanın ‘soft power’ (yumuşak güç) olarak kabul ettiği dizilerin çarpan etkisidir İspanyol oyuncunun kitabının Türkçe, Türk senaristin yazdığı ‘Evliliğe Giden Yol’un İtalyanca basılması.

ROJİN’İN KLİBİNDEKİ İSTANBUL’UN SİLÜETİ

Rojin’in ‘Rojbuna Te Piroz Be’ (Doğum Günün Kutlu Olsun) şarkısına çektiği klibi izlediniz mi?
YouTube’a ‘Rojin, Rojbuna Te Piroz Be’ yazıp, klibi bulun ve seyredin derim.
Çünkü, söz ve müziği Rojin’e ait eser, herkese yılda en az bir kere lazım olan doğum günü şarkısı…
Yönetmen Kemal Başbuğ, Gayrettepe’deki Point Otel’in tepesinde Rojin’e arka fonunda gündüzü ayrı, gecesi ayrı bir güzel İstanbul görüntülerinden oluşan klip çekerken, insanoğlunun para hırsının simgesi gökdelenlerle bir kadim şehrin siluetinin nasıl bozduğunu da serdi gözler önüne…

AMY WINEHOUSE AİLESİNİN KARARI

27 yaşında ölen şarkıcı Amy Winehouse’un 10 yıldır depoda saklanan düzinelerce kıyafet, ayakkabı, çanta, gözlük, müzik aleti, plak ve kitapları açık artırmayla satılacak. Ailesi, kasımdaki müzayededen gelecek paranın alkol ve uyuşturucu madde sorunu yaşayan gençlere destek için kullanılacağını açıkladı.
Anne ve babası, kızlarının 800’den fazla eşyasını 10 yıl sakladıktan sonra hayır amaçlı açık artırmayla satmak yerine, Amy Winehouse Müzesi açıp, sergileyemez miydi?
Müze paralı ya da üstünde ‘Gençlerin Amy gibi genç yaşta alkol ve uyuşturucudan ölmesini istemiyorsanız bağış yapabilirsiniz’ yazan kumbarasındaki paralar aynı amaçla kullanılabilirdi.
Le Figaro’daki haberde, anne ve babanın, kızlarının kıyafetlerini gördükçe acılarının tazelendiği açıklamasını okuyunca da hak verdim onlara.
“Evlat kaybı en acısı” derler, üstünden 10 yıl da geçse, geçmiyor demek ki…

GÜNÜN SÖZÜ

“En büyük iletişim problemimiz; anlamak için dinlemiyoruz, cevap vermek için dinliyoruz.” (La Edri)