1 TEMMUZ 2018 PAZAR – MİLLİYET CADDE – ALİCE

‘Erkenci Kuş’ dizisinin Etiler Develi’deki yemeğindeyiz. Masada Star TV yöneticileri; Çağatay Önal, Ayşe Durmaz, Arzu Haksun Güvenilir, yapımcı Faruk Turgut ve birçok ünlü oyuncunun menajeri var. Sohbette konu, dizi maliyetlerine geldi. Daha önce defalarca yazdığım gibi, Türkiye’de milyonluk diziler dönemi bitti. Kanalların çoğu, dizi kaşelerini 1 milyonun altına indirdi. Toplam maliyeti 800-900 milyon TL olan bir eserden, tüm oyuncu kadrosuna ödenmesi gereken para 250-300 milyon TL’ye kadar geriledi. Aklın yolu bir çünkü…

Yapımcılığın kitabını yazan  Hollywood’da bu konudaki altın kural belli: ‘Hiçbir işin cast maliyeti, toplam bütçenin yüzde 30’unu geçmemeli.’

Oysa, son yıllarda bizde dizi bütçelerinin yüzde 25-30’u sadece başrol oyuncusuna
ödeniyordu. Milyonluk dizilerden tek kazançlı çıkan oyunculardı. Kanallar ve yapımcılar, dizilerini yurt dışına satamadığında zarar eder hale gelmişti. Kanal D ve Star TV, bu gidişe ‘Dur’ deyince, sektörde de işler değişti.

Birçok dizi starının menajeri, son noktayı özetledi:

“Aynı geminin içindeyiz. O yüzden geldiğimiz noktada yapımcılarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, ‘Oyuncu fiyatlarında yüzde 25-30 indirime hazırız’ dedik. Her şey gibi, yüksek kaşeli dönem bitti.”

‘ERKENCİ KUŞ’ İÇİN ŞAN DERSLERİ ALDI

İki yıl önce yine yaz başıydı… Haziran 2016’nın ilk haftasında FOX’ta başlayan yaz dizisi ‘No: 309’un Sortie’deki gala gecesinde, tanıyıp sevdiğim oyuncu Demet Özdemir’le bu kez Star TV’de başlayan yaz dizisi ‘Erkenci Kuş’un izlemesinde bir aradaydık. Serenay Sarıkaya ve Farah Zeynep Abdullah gibi, yeni kuşağın beğendiğim oyuncusu yanımıza geldiğinde “Merhaba, ben Demet Özdemir” diye kendini tanıttı. Özdemir, ben de kendimi tanıtmaya kalkınca, hemen müdahale etti:

“Tanımaz mıyız efendim? Yazılarınızı ve sosyal medya paylaşımlarınızı keyifle takip ediyoruz.” Instagram’da  4.3 milyon takipçisi olan, oynadığı diziler tutan Özdemir’in ne denli mütevazı olduğunu vurgulamak için paylaştım bu detayı…

Star TV’den Arzu Haksun’la bazı oyuncuların yaptırdıkları operasyonlarla doğal görünümlerini nasıl bozdukları üzerine sohbet ederken Özdemir, “Hiç estetik yaptırmayan doğal güzelleri de görün o zaman” dedi.

Erkenci Kuş’un jenerik şarkısını okuyan Özdemir, bu nedenle Bengü, Hande Yener, Ajda Pekkan ve Nilüfer’in şan hocası Aylin Koşar’dan ders aldığını, almaya da devam edeceğini söyledi.

MUSTAFA ŞEVKİ DOĞAN YİNE FARKINI GÖSTERDİ

Dizi sektörünün proje adamı Mustafa Şevki Doğan, yine gösterdi farkını… Senaryosunu eşi Bahar Filiz Ekinci’yle birlikte yazdığı ‘Güzel Köylü’ ve ‘Hanım Köylü’ dizilerini, Muğla’da çeken ünlü yönetmen, yeni işi ‘Ege’nin Hamsisi’ için yine Ege’yi seçti. Ama bu kez İzmir’in çok sevdiğim Seferihisar ilçesinin Sığacık bölgesini tercih etti.

Ege’de çektiği dizilerde insanlara doğa, çocuklara hayvan sevgisi aşılamayı hedefleyen Doğan’ın, Rize’nin Çamlıhemşin, Fındıklı ve Güneysu ilçelerinde başlayıp, Sığacık’ta devam eden çekimlerinden gelen fotoğraflara baktım. Asuman Dabak’ın yanından ayırmadığı bir kaz var. İnatçı Karadeniz kadını Fikret Gerginlioğlu, kaza, kendisini terk eden nişanlısı Nuri’nin adını verdi.

Köprü Film-Ferhat Eşsiz’in yapımcılığını üstlendiği temmuz ayında TRT 1’de başlayacak dizinin, kalabalık bir oyuncu kadrosu var:

İclal Aydın, Uğur Çavuşoğlu, Uraz Kaygılaroğlu, Bestemsu Özdemir, Asuman Dabak, Eser Eyüboğlu, Haldun Boysan, Uğur Demirpehlivan, Hakan Bilgin, Cem Cücenoğlu, Mustafa Şen, Bengi Öztürk, Utku Ateş, Eylül Demirpehlivan, Kemal Zeydan, Ali Akdal, Buse Meral, Celal Öztürk, Büşra Şenol, Muharrem Bayrak, Selahattin Töz ve Ceyda Saltadal.

GÜNÜN SÖZÜ

Bir şeyi hak edenden esirgemek kadar, hak etmeyene vermek de haksızlık. (Nazan Bekiroğlu)