28 ŞUBAT 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

1 Mart’ta (yarın) vizyona girecek beş filmden biri, Murat Boz’la Seda Bakan’ın başrollerini paylaştığı romantik komedi… Açelya Topaloğlu, Özgür Emre Yıldırım, Yosi Mizrahi, Dilşad Şimşek ve Ali Yoğurtçoğlu gibi isimlerin de rol aldığı projenin senaristi Murat Dişli, yönetmeni ise Şenol Sönmez

“2018 yılında bile erkek şiddeti sonucu 440 kadın öldürüldü bu ülkede, ne diyorsunuz bu konuda?” diye sorulsa, bu isimlere, ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyelerinden daha sert demeçler verirler. Hepsinin hesaplarına tek tek bakmadım, belki sosyal medya hesaplarında bile vardır, kadına şiddeti kınadıklarına dair paylaşımları.
Her medeni insanın her türlü şiddete karşı olması gerekirken, ‘Öldür Beni Sevgilim’ adlı bir filmde yer almak niye?
Türü romantik komedi bile olsa sonuçta, ismi şiddetin en acımasızı olan ‘öldür’ü yerleştiriyor beyinlere…
Yapım için sinemaya gidenler, beş yıllık karı-koca Demet’le Okan’ın birbirlerini öldürmeye karar vermesi sonrası yaptıklarını gülerek izleyebilir. Sonuçta, romantik bir komedi…
Filmi izlemeyip sadece ‘Öldür Beni Sevgilim’i görenlerin beyinlerine, kadın hakları konusunda sorunlu birçok atasözü, deyim ve şarkı gibi şiddetin en kötüsü olan ‘öldürme’yi hak sayan bir çağrışım yapma ihtimalini hiç mi düşünmedi bu ismi verenler? ?

ÖDÜL SEZONU BİTTİ VE  COOPER EVİNE DÖNDÜ 

91’inci Oscar’ın en çok konuşulanı, Lady Gaga ile Bradley Cooper’ın ‘Shallow’ şarkısını birlikte söylerken verdikleri romantik görüntüler oldu.
Irina Shayk’ın da olduğu salondan ekranlara naklen yansıyan bu görüntüler, yeni bir aşkın habercisi mi, yoksa Gaga ve Cooper’ın Oscar şovu mu?
Amerikalı paparazziler, ödül töreninin ardından Cooper ile sevgilisi ve kızının annesi Shayk’ı birlikte çekti. Hollywood’un nabzını en iyi tutan hollywoodlife.com’un kıdemli editörü Alyssa Norwin, bunun üzerine bir makale yazdı. Özeti şu:

“Lady Gaga ile Bradley Cooper, Venedik Film Festivali’ne el ele katıldı. Akademi Ödülleri’nde Cooper’ın yönettiği ve Gaga ile oynadığı ‘A Star is Born’ filminin ‘Oscar Ödülü’ kazanan şarkısı ‘Shallow’u birlikte söyledi, romantik görüntüler verdi. Oscar’ı izleyenler Cooper’la Gaga arasında bir aşkın filizlendiğini düşünürken, Irina Shayk bu sahneyi en ön sıradan gururla izledi. Cooper’ın Venedik Film Festivali’nde filminin yıldızı Gaga ile el ele yürümesi, Oscar’daki düeti, işinin bir parçası… Cooper, filmiyle istediği ödülleri aldı. Ödül sezonu bitti, artık oyuncunun odaklandığı tek şey var, ailesi… Cooper’ı Irina’ya bağlı, iki yaşındaki kızı Lea De Seine’e aşık bir baba olarak tanımlayan yakınlarına göre, oyuncunun bundan sonraki hedefi, ödül değil, çocuk sayısını artırmak.”
Bakalım zaman, Norwin’i mi, yoksa “Bir Yıldız Doğuyor filminden bir aşk doğdu” diye yorum yazanları mı haklı çıkaracak??

ŞALCIOĞLU’NDAN ‘ZAMAN DURAKLARI’

Oyuncu ve yazar Kalust Şalcıoğlu’nun yaşama dair fikirlerini kaleme aldığı üçüncü kitabı ‘Zaman Durakları’nın, birinci baskısı 100 bin adet olarak İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.
Anlatılanların samimi dili ve aforizmaların derinliğiyle okuması keyifli bir kitap olan ‘Zaman Durakları’nda sevinçler, hüzünler; sorunlar, çözümler; duygular ve tecrübeler sözcüklere dökülüyor.
Var olma mücadelesi, onaylanma arzusu, küçük mutluluklar, kötülük, öfke, sabır ve zaman gibi insana dair birçok başlığı ele alan yazar, hayatı farklı bir çerçevede değerlendiriyor.

GÜNÜN SÖZÜ
“Zihnin neler kurduğunu insanın yüzünden anlayacak hiçbir sanat yoktur.” (Shakespeare)