26 ŞUBAT 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

91’inci Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yılki ‘Oscar Ödülleri’, favori gösterilenlere değil, diğer adaylara gitti. Amerika ile Türkiye arasındaki saat farkı nedeniyle canlı yayını izlemek için benim gibi uykusuzluğu göze alanları bekleyen sürprizler vardı.  
Yıllardır sunucusunun beyaz veya siyahi olması, sunucularının yaptığı siyasi göndermelerin tartışıldığı Oscar Töreni, bir ilke imza attı. Sinemanın en prestijli ödüllerinin dağıtıldığı tören ilk kez sunucusuzdu. Geceyi izlemek için ekran karşısına geçenler bu durumu, “Ev sahibinin ortada gözükmediği davet gibi” diye eleştirdi.
Sosyal medyada en çok yorumlanan bölüm ise, Venedik Film Festivali’ne el ele gitmeleri aşk söylentilerine yol açan ‘A Star Is Born’ filminin yıldızları Bradley Cooper ile Lady Gaga’nın ‘Shallow’ şarkısındaki romantik bakışmaları oldu. İkili arasındaki bu yakınlaşmanın Cooper’ın sevgilisi Irina Shayk’ı bir hayli kıskandırdığı iddia edildi.
Lady Gaga, başrol oyuncusu olduğu ‘A Star Is Born’ filmi için bestelediği ‘Shallow’ şarkısıyla Altın Küre ve Grammy’den sonra ‘En İyi Film Şarkısı Oscarı’ kazanınca, rol arkadaşı ve yönetmeni Bradley Cooper’a, “Yeryüzünde bu şarkıyı benimle senden başka söyleyecek biri yok” diyerek teşekkür etti.?

SİNEMA İŞLETMECİLERİ BAKANDAN NE İSTEDİ? 

Sinema Kanunu ve dijital platform alternatifi film yapımcılarını mutlu etti ama sinema işletmelerinin keyfi kaçtı. Karşımızdaki tablonun özeti şudur:
Yapımcılar mağrur, sinema işletmeleri mağdur!
Bu yüzden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan randevu isteyen Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nin (SİSAY) üyeleri, Ankara’dan umutlu döndü.
Görüşme sonrası SİSAY’ın yaptığı yazılı açıklamadaki şu vurgu dikkat çekici:
“Bakanımızla yaptığımız görüşme olumlu geçti. Çok ümitliyiz. Bizler için bundan sonrası, bundan önceki gibi olmayacak.”
Bakan Ersoy’dan isteklerini sorduğum SİSAY Başkanı Cenk Sezgin, durumu şöyle özetledi:
“Sinemacılar yıllardır yüksek sezonda kazandıklarıyla yaz aylarındaki zararlarını karşılıyordu. Bu yıl yapımcıların protestosu ve gişe yapacak filmlerin vizyon tarihlerini bir yıl ertelemeleri yüzünden kışı da zararla kapatacak sinemalar. O yüzden birkaç ay içinde kapanan salonlar, el değiştiren sinemalar söz konusu. Ciddi maddi kayba uğradı sektör. Sinemalar kar yapmayan işletmeler haline geldi. Buna rağmen Ankara’dan ümitle döndük. Çünkü, dünyada bu işlerin nasıl olduğunu araştıran Kültür Bakanlığı, sinemanın sorunları ve çözüm yolları çalıştayımıza katılmaya ve çıkacak sonuçlara göre çözüm üretmeye kararlı.
Anadolu’da sinema salonu açana teşvik, sinema yatırımlarındaki ÖTV’nin indirilmesi, bazı vergilerin düşürülmesi gibi sektörün elini rahatlatacak destekler var bakanlığın gündeminde.” ?

ALEYNA TİLKİ’NİN HAKKINI  TESLİM EDEN ESKİ SEVGİLİ    

“Bir şeylere vesile oldum, ancak Aleyna ben olmasam da yetenekli bir kız. Doğru yerde, doğru zamanda karşılaştık. Sesini ve enerjisini beğendim. ‘Yeteneksizsiniz’ programında onu gördükten sonra Twitter’dan mesaj attım ve albümüme katılmasını teklif ettim.”
Bu sözleri kim sarf etti?  Aleyna Tilki’deki ışığı görüp yıldızının parlamasına vesile olan prodüktör, DJ ve de eski sevgilisi Emrah Karaduman, Okan Üniversitesi’ndeki ‘O’Social Talkshow’da söyledi…
Proje ortağı, dost veya sevgiliyken birbirlerini yere  göğe koyamayan çoğu ünlünün yolları ayrılınca nasıl ağır laflar ettiğine alıştığımız için Karaduman’ın şarkıcı hakkında anlattıkları haber olmadı, ama bence çok kıymetli.

GÜNÜN SÖZÜ
“İnsanların çoğu onu yapıyor diye yanlış, yanlış olmaktan çıkmaz.” (Tolstoy)