MİLLİYET – 4 ARALIK 2015 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Trabzonspor’da bu hafta sonu seçimli genel kurul var. Temel Eyüboğlu adaylıktan çekildi, diğer adaylar da listelerini açıkladı. Mevcut başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nunki gibi rakipleri Muharrem Usta ile Celil Hekimoğlu’nun listeleri de full erkek.

Son yıllarda Trabzonspor’un sportif başarısı yok, kulüp borç batağında. Bunlar bir yana bir de imaj problemi var kulübün. Kim sebep oldu buna?

Erkeklerden oluşan yönetim.

Trabzonspor yönetimine birkaç kadın girse ve kulübün kamuoyundaki “negatif” imajı “pozitife” dönüşse fena mı olur? Üstelik para falan da istemeyen bir operasyon bu…

Trabzonspor’u bulunduğu durumdan yukarıya taşıyacak olan tek itici güç para mı? Trabzonspor Kulübü’nün asıl ihtiyacı zihniyet devrimi ama maalesef bizimkilerde yok o irade!

BOL ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMİNİN KADERİ!

Sarmaşık filmiTolga Karaçelik’in yazıp yönettiği “Sarmaşık” filmi bugün seyircisiyle buluşacak. Ödüllü ve bağımsız filmlerin arenası Başka Sinema’larda gösterilecek “Sarmaşık”, ilginç bir film. Bir kere ödülü çok, yurtdışından bol övgüsü var ama bizde hakkında teksatır yazan yok. Film hakkında yurtdışında çıkan yorumlara biz göz atalım.

Irvine Welsh (Trainspotting’in yazarı): Mükemmel bir yönetmenlik ve mükemmel oyunculuklar.

Cinevue: Mükemmel bir sinema örneği.

Critics Associated: Kesinlikle akıldan kolay kolay çıkmayacak bir film.

Sight & Sound: Çok fazla risk alan bu film başından sonuna kadar hepsinin altından kalkıp ilginizi ayakta tutmayı başarıyor.

Hollywood News: Karşı konulamaz, alt edilemez bir film. Hızlı temposuyla tam bir mükemmellik örneği.

“Sarmaşık”, London East End Film Festivali’nden  “En İyi Film”22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nden “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Erkek Oyuncu” (Nadir Sarıbacak), 6. Malatya Uluslararası Film Festivali’nden de “En İyi Erkek Oyuncu” (Özgür Emre Yıldırım) ödüllü. Basın bülteninde Türkiye’den hiç yorum olmamasının sebebini Karaçelik’e sordum. Karaçelik, “Bir iki blokta bir şeyler çıktı ama film eleştirmenleri ‘Sarmaşık’ hakkında yazmadı” dedi.

Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Özgür Emre Yıldırım, Osman Alkaş ve Seyithan Özdemir’in oynadığı film, beş gemicinin hikâyesi. “Sarmaşık”, armatör iflas edince Mısır açığına demirleyip kaderini bekleyen gemide yaşananları anlatırken izleyeni etkileyen sert bir film.

Tayfadakilerden ikisi, ilk seferlerinde geminin deniz ortasına demirlemesinin tadını çıkarır. Çünkü yapacak iş yoktur. İki gemici önce esrarları, ardından da yiyecekleri bitince isyan bayrağını açar ve aralarında müthiş bir savaş başlar.

“Sarmaşık”, 52. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak.

“Sarmaşık”; Londra, Adana ve Malatya’dan sonra Antalya’dan da ödülle döner mi, Türk eleştirmenler hakkında bir şey yazar mı?

Bekleyip, göreceğiz.

GÜNÜN SÖZÜ 

Her insan kendine yakışanı yapar, çünkü kalite asla tesadüf değildir. (T. S. Eliot)